MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Uczniowie "Ogrodnika" i wolontariusze Fundacji AntySchematy 2 rozdawali przechodniom kwiaty. Tak wyglądała "Akcja Żonkile 2024" w Tarnowie

Paulina Marcinek-Kozioł
Paulina Marcinek-Kozioł
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wyszli na ulice Tarnowa, by przypomnieć mieszkańcom o 81. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Uczniowie Zespołu Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych wraz z wolontariuszami Fundacji AntySchematy 2 rozdawali w piątek (19 kwietnia) przechodniom żywe i papierowe żonkile, będące symbolem solidarności i pamięci o tragedii warszawskich Żydów z 1943 roku.

Akcja Żonkile 2024 na ulicach Tarnowa

Uczniowie wraz z wolontariuszami pojawili się na ulicach Tarnowa po godzinie 9. Rozdawanie żonkili rozpoczęli od placu Sobieskiego. Następnie udali się ulicami Wałową, Piłsudskiego w stronę Urzędu Miasta przy ulicy Mickiewicza. Przechodniom wręczali żywe i papierowe kwiaty. Te ostatnie wykonali samodzielnie w domu i podczas zajęć w szkole.

Akcja społeczno-edukacyjna była związana z 81. rocznicą wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej.

- Musimy przekazywać młodzieży informacje o tym co się działo. 81 rocznica, która przypada w tym roku jest okazją, by ponownie o tym mówić. To było poświęcenie ludzi, którzy zostali bestialsko stłamszeni w getcie, odebrano im de facto prawa, człowieczeństwo, traktowano ich niehumanitarnie. Było to jeden z ważniejszych zrywów w okresie II wojny światowej, więc powinniśmy o tym pamiętać - podkreśla Mateusz Kołodziej nauczyciel języka polskiego w ZSEO w Tarnowie i koordynator szkolnej akcji "Żonkile".

Przechodniom podczas piątkowej akcji rozdano w sumie ponad sto żywych kwiatów. Oprócz tego wręczano im również papierowe żonkile.

- U nas w szkole bardzo chętnie włączyliśmy się w akcję. Większość klas zaangażowała się w przygotowanie papierowych kwiatów. Wszystko po to, żebyśmy mogli dziś przypomnieć przechodniom o tym ważnym wydarzeniu - mówi Tomasz Pawlina, uczeń ZSEO w Tarnowie.

Organizatorem akcji społeczno-edukacyjnej jest Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Partnerem w Tarnowie została Fundacja AntySchematy 2 i Zespół Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych.Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto