Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory 2024 w Tarnowie. Koalicja Obywatelska zapowiada przejęcie władzy w Małopolsce. Liderem listy do sejmiku Krzysztof Nowak

Andrzej Skórka
Andrzej Skórka
Prezentacja kandydatów KO do sejmiku Małopolski na pl. Kazimierza Wielkiego w Tarnowie
Prezentacja kandydatów KO do sejmiku Małopolski na pl. Kazimierza Wielkiego w Tarnowie Andrzej Skórka
Obecny radny Krzysztof Nowak numerem jeden na liście KO w wyborach do małopolskiego sejmiku. Prezentacja kandydatów odbyła się w poniedziałek (4 marca) przed południem na pl. Kazimierza Wielkiego w Tarnowie. Wielkim nieobecnym na liście jest urzędujący prezydent Tarnowa, były wicemarszałek Małopolski.

O konkretnych przymiarkach KO do listy sejmikowej pisaliśmy już w połowie lutego. Wtedy działacze partii niechętnie komentowali przymiarki do miejsc na liście.

Krzysztof Nowak liderem listy KO do sejmiku w okręgu tarnowskim

Poniedziałkowa (4 marca) oficjalna prezentacja potwierdziła zdecydowaną większość naszych wcześniejszych ustaleń.

Liderem listy jest Krzysztof Nowak, bochnianin prowadzący działalność gospodarczą w Tarnowie, jedyny radny sejmiku KO obecnej kadencji z okręgu obejmującego Tarnów oraz powiaty tarnowski, bocheński, brzeski i dąbrowski.

- To będą najważniejsze wybory do sejmiku od 1998 roku, bo przed nami nowa perspektywa unijna, i wiele miliardów złotych do wykorzystania również dla Tarnowa, regionu tarnowskiego i powiatów wchodzących w skład naszego okręgu wyborczego – podkreślał Nowak podczas prezentacji kandydatów.

- Region otrzymywał zbyt mało pieniędzy na rozwój terytorialny. Należy zadbać o to w przyszłej kadencji, aby tych pieniędzy dla Małopolski Wschodniej było więcej, na wzór programu Polska Wschodnia – wtórował mu Piotr Augustyński, nr 2 na liście – prezes Zespołu Przychodni Specjalistycznych, a wcześniej zastępca prezydenta Tarnowa.

Z trójką startuje Agnieszka Kawa, obecna zastępczyni prezydenta Tarnowa, długoletnia szefowa Centrum Sztuki
Mościce.
Z czwórką o głosy zabiegać będzie Jan Ryba, dyrektor renomowanego III LO w Tarnowie, bohater kontrowersyjnego postępowania dyscyplinarnego wdrożonego przed rokiem przez kuratorium oświaty, co wywołało w Tarnowie liczne protesty.

"Skrzywdzeni przez PiS" na liście kandydatów KO

Jana Rybę i Agnieszkę Kawę lider listy przedstawiał jako osoby „skrzywdzone przez PiS”. Kawa straciła bowiem posadę dyrektorki CSM (placówki podległej samorządowi województwa) w 2020 roku w atmosferze protestów.

Piątka na liście przypadła Dorocie Hauben-Kołodziej, działaczce organizacji pro zwierzęcych.
Z szóstką startuje Tomasz Wójcik, działacz kolarski
Na siódmym miejscu listy KO kandyduje Katarzyna Janiczek, była dyrektor szkoły w Kamionnej, obecnie nauczycielka w Liceum Sztuk Pięknych w Nowym Wiśniczu.
Z ósemką kandyduje Agnieszka Drąg, a z dziewiątką – Bernard Karasiewicz, prezes Miejskiego Zarządu Budynków w Tarnowie, niegdyś burmistrz Ryglic, a potem szef Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Tarnowie.

- Chcemy, żeby Polska była inaczej zarządzana. Wybory parlamentarne 15 października to był tylko pierwszy krok. Ten następny dotyczy najbliższych wyborów samorządowych. To ogromnie ważne, żebyśmy umieli nadać nowy sens samorządom tak źle przez poprzednią władzę traktowaną – stwierdziła posłanka Urszula Augustyn.

Największą niespodzianką listy KO jest brak na niej nazwiska prezydenta Tarnowa Romana Ciepieli, który zrezygnował z walki o reelekcję w mieście. Sam jeszcze kilka tygodni temu dawał do zrozumienia, że chciałby swoje doświadczenie wykorzystać na szczeblu regionalnym. Jak jednak słyszymy nieoficjalnie, nie był zainteresowany startem do sejmiku z pozycji innej niż jedynka listy.

Zakończył się remont w dawnej bursie, a uchodźcy mieszkają teraz w lepszych warunkach

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto