MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wciąż nie rozpatrzono odwołań od decyzji środowiskowej na spalarnię odpadów w Tarnowie. Postępowaniu przygląda się też prokuratura

Robert Gąsiorek
Robert Gąsiorek
GDOŚ nie wydał rozstrzygnięcia w sprawie odwołań od decyzji środowiskowej na budowę spalarni śmieci w Tarnowie. Postępowanie zostało przedłużone do lipca, ponieważ sprawa ma zbyt skomplikowany charakter.
GDOŚ nie wydał rozstrzygnięcia w sprawie odwołań od decyzji środowiskowej na budowę spalarni śmieci w Tarnowie. Postępowanie zostało przedłużone do lipca, ponieważ sprawa ma zbyt skomplikowany charakter. archiwum Polska Press
Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska po raz kolejny przedłużyła postępowanie odwoławcze od decyzji środowiskowej na budowę spalarni śmieci w Tarnowie. Urzędnicy tłumaczą to skomplikowanym charakterem sprawy. Całemu postępowaniu dotyczącemu inwestycji przygląda się Prokuratura Okręgowa w Tarnowie.

Decyzja środowiskowa na budowę "instalacji kogeneracji do produkcji energii z przetworzonych odpadów komunalnych z wykorzystaniem ciepła do miejskiej sieci ciepłowniczej w Tarnowie" wydana została przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska pod koniec 2023 roku. Niemal od razu odwołania od niej złożyły Fundacja Ekologiczna „Wspólna Europa" oraz Towarzystwo na Rzecz Ziemi.

Sprawa trafiła do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Postępowanie odwoławcze pierwotnie miało zakończyć się w marcu, ale przedłużono je do końca maja. W tym terminie również nie nastąpiło rozstrzygnięcie. GDOŚ poinformował niedawno, że termin zakończenia postępowanie przesunięto na 22 lipca. Zwłoka tłumaczona jest "skomplikowanym charakterem sprawy".

- To są jakieś żarty i nie powinno to tak długo trwać. Ta decyzja powinna już dawno być uchylona - mówi Piotr Rymarowicz, prezes Towarzystwa na Rzecz Ziemi.

Ekolodzy się odwołują, a tarnowski MPEC przygotowuje się do inwestycji

Ekolodzy sprzeciwiają się budowie spalarni, ponieważ ich zdaniem, taka inwestycja ma zły wpływ na środowisku. W odwołaniu od decyzji środowiskowej wypunktowali również błędy formalne, które miały być popełnione podczas przygotowania dokumentu, bez którego nie można rozpocząć inwestycji w Tarnowie.

- Podczas przygotowywania decyzji środowiskowej w dokumentacji brakowało istotnych dokumentów. Pojawiły się one dopiero po zakończeniu konsultacji społecznych, a to oznacza, że muszą zostać powtórzone, bo podczas konsultacji powinien być dostęp do kompletnych akt postępowania - uważa Rymarowicz.

Spalarnia, którą zamierza wybudować tarnowski MPEC, planowana jest przy ul. Spokojnej, obok elektrociepłowni Piaskówka. Rocznie instalacja będzie mogła przetworzyć 40 tys. ton odpadów, a według zapowiedzi spółki po uruchomieniu obiektu ponad 30 proc. ciepła docierającego do mieszkań w Tarnowie miałoby powstawać w efekcie spalania odpadów.

MPEC otrzymał już na inwestycję dotację z NFOŚiGW w wysokości 75 mln zł oraz 175 mln zł preferencyjnej pożyczki. Jak podkreślają władze spółki, to finansowe wsparcie nie jest obecnie zagrożone. MPEC mimo braku prawomocnej decyzji środowiskowej przygotowuje też opracowanie programu funkcjonalno użytkowego spalarni.

- Przygotowujemy dokumentację dla projektu i to się dzieje niezależnie od tego, jak toczy się postępowanie w Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska - podkreśla Magdalen Drobot z tarnowskiego MPEC.

Prokuratura w Tarnowie przygląda się powstępowaniu w sprawie spalarni

Inwestycji oprócz ekologów, tarnowskich urzędników i pracowników MPEC bacznie przygląda się również Prokuratura Okręgowa w Tarnowie. Śledczy, korzystając ze swoich uprawnień, postanowili przystąpić do postępowania administracyjnego związanego z budową spalarni w Tarnowie.

- Prokurator ma takie uprawnienia wynikające z ustawy o prokuraturze i kodeksu administracyjnego. W tym przypadku nastąpiło to z urzędu ze względu na duży oddźwięk społeczny tej inwestycji, zainteresowanie opinii publicznej oraz mieszkańców tych terenów, gdzie ma być zlokalizowana inwestycja - mówi w rozmowie z "Gazetą Krakowską" Mieczysław Sienicki, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Tarnowie.

Prokurator może odwoływać się od decyzji administracyjnych lub skarżyć je do sądu.

VI Dzień Hetmański w Tarnowie

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto