Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Zakliczynie uporządkowali zapomniany grób powstańca listopadowego. Chcą zachować pamięć o Aleksandrze Ekielskim, jest wniosek do IPN

Robert Gąsiorek
Robert Gąsiorek
Grób Aleksandra Ekielskiego był bardzo zaniedbany. Dzięki członkom Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Zakliczyńskiej został uporządkowany
Grób Aleksandra Ekielskiego był bardzo zaniedbany. Dzięki członkom Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Zakliczyńskiej został uporządkowany Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Zakliczyńskiej
Członkowie Towarzystwa Ziemi Zakliczyńskiej uporządkowali zaniedbany nagrobek Aleksandra Ekielskiego, powstańca listopadowego, kapitana artylerii Wojska Polskiego Królestwa Kongresowego. Złożono też wniosek, aby grób znajdujący się na cmentarzu w Zakliczynie wpisano do ewidencji prowadzonej przez Instytut Pamięci Narodowej.

Do niedawna mało kto wiedział, że na cmentarzu parafialnym w Zakliczynie znajduje się grób bohatera Powstania Listopadowego. Jakiś czas temu dowiedział się o tym Wojciech Grzegorczyk, pasjonat lokalnej historii i zarazem prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Zakliczyńskiej.

Prywatnie prowadzi też firmę kamieniarską i dobrze zna też zakliczyński cmentarz. Odkrył, że grób Aleksandra Ekielskiego jest całkowicie zapomniany, porośnięty chwastami oraz opleciony bluszczem.

- Paradoksalnie bluszcz obronił pomnik przed upływem czasu, bo zachowany jest bardzo dobrym stanie - przyznaje Maria Grzegorczyk z Towarzystwa Miłośników Ziemi Zakliczyńskiej, żona pana Wojciecha.

Bohater narodowy spoczął w Zakliczynie

Aleksander Ekielski urodził się w 1806 roku w Krakowie. Był uczestnikiem Powstania Listopadowego. Brał udział w bitwie pod Iganiami oraz pod Ostrołęką, po której odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Virtuti Militari, a także awansowany do stopnia kapitana artylerii Wojska Polskiego Królestwa Kongresowego.

W 1831 roku brał udział w obronie Warszawy jako adiutant Józefa Bema. Po powstaniu został internowany przez Prusaków, a później wyjechał do Francji. 1834 roku wrócił do Polski. Wziął udział w Powstaniu Krakowskim, po czym znowu zbiegł do Francji. Jako uczestnik wydarzeń Wiosny Ludów, przybył znowu do Krakowa, gdzie został oficerem gwardii narodowej.

W 1858 roku zmarł w miejscowości Stróże i został pochowany na pobliskim cmentarzu w Zakliczynie.

Jest wniosek do IPN

Towarzystwo Miłośników Ziemi Zakliczyńskiej ma nadzieję, że po uporządkowaniu pomnika, pamięć o Aleksandrze Ekielskim w Zakliczynie nie zginie. Być może opiekować się będą nim m.in. uczniowie miejscowej szkoły.

Członkowie TMZZ złożyli również wniosek do Instytutu Pamięci Narodowej o wpis pomnika do ewidencji grobów weteranów walk o Wolność i Niepodległość Polski.

- Będziemy też szukać kolejnych zapomnianych bohaterów na zakliczyńskim cmentarzu i w miarę możliwości poddawać renowacji ich miejsca spoczynku - podkreśla Maria Grzegorczyk.

Wolontariusze rozdawali w Tarnowie żonkile i przypominali o powstaniu w getcie

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto