Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

W tym dworze koło Tarnowa rezydował kiedyś książę Sanguszko. Gmina Tarnów kupiła zrujnowany zabytek, a później ktoś go podpalił?

OPRAC.:
Robert Gąsiorek
Robert Gąsiorek
Zabytkowy dwór w Radlnej to obecnie jedna wielka ruina. Jego stan jest katastrofalny
Zabytkowy dwór w Radlnej to obecnie jedna wielka ruina. Jego stan jest katastrofalny Robert Gąsiorek
Gmina Tarnów kupiła od Związku Męskiej Młodzieży Przemysłowej i Rzemieślniczej w Krakowie XIX-wieczny dwór księcia Eustachego Sanguszki. Zabytek jest w katastrofalnym stanie, a niedawno wybuchł w nim pożar. Zobaczcie jak dwór wygląda od środka - wewnątrz odpadają tynki i stropy, ściany pełne są wulgarnych bazgrołów. Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Kolejny krok krok do reparacji dla Polski

od 16 lat

Dwór Sanguszki kiedyś był wizytówką podtarnowskiej wioski, dziś to ruina

Dwór w Radlnej został wybudowany w latach 80-tych XIX w. Należał do księcia Eustachego Sanguszki. Przebudowano go na początku XX w., a następnie w 1977 r. To obiekt murowany, parterowy, prostokątny, z dwoma skrzydłami od frontu. Wokół dworku rozciąga się zaniedbany ogród, który dawniej był jedną z wizytówek Radlnej.

- Zniszczony, niezagospodarowany budynek, na pewno nie wpływa korzystnie na wizerunek Radlnej. A to nasz zabytek, nasza historia, o której należy pamiętać i ją pielęgnować, choćby dla szkół. Sama wiele słyszałam o tym miejscu od rodziców, u Sanguszków pracowała moja babcia. Pamiętam też, że za czasów mojego dzieciństwa, to właśnie w tym dworku znajdował się jedyny telefon we wsi - mówi Grażyna Ciupek z rady sołeckiej, Prezes Klubu Seniora w Radlnej.

Po wybuchu II wojny światowej przez krótki czas w dworze stacjonowało dowództwo 24 dywizji piechoty Wojska Polskiego. Podczas okupacji, Niemcy zorganizowali w nim przymusowy obóz pracy.

Po wojnie, utworzono tam PGR z biurami spółdzielni rolniczej i mieszkaniami dla pracowników. Przez ostatnie lata właścicielem obiektu był Związek Męskiej Młodzieży Przemysłowej i Rzemieślniczej w Krakowie. Dwór z każdym rokiem popada w coraz większą ruinę. Od lat nie wykonano w nim żadnego remontu.

Dwór w Radlnej przejęty przez samorząd

Gmina Tarnów chciała przejąć dwór i prowadziła w tej sprawie rozmowy z właścicielem już od 2017 roku. W ostatnich dniach doszło do porozumienia.

- Negocjacje były trudne i długotrwałe, ale skuteczne, gdyż udało się nam nabyć dworek wraz z ponadhektarową działką za okazyjną kwotę niespełna 150 tys. zł. Dziękuję Związkowi Męskiej Młodzieży Przemysłowej i Rzemieślniczej w Krakowie, że nie patrzył na tę transakcję biznesowo, a społecznie - podkreśla Grzegorz Kozioł, wójt gminy Tarnów.

Samorząd chce teraz odnowić zabytek i przeznaczyć go na cele społeczne. Co w nim miałoby się znaleźć? O tym mają zdecydować mieszkańcy podczas konsultacji.

Pieniędzy na remont gmina zamierza szukać m.in. w ramach dofinansowań. Na razie przebudowa i remont zabytkowego dworu zostały wpisane do Strategii Rozwoju Gminy Tarnów na lata 2022-2030.

Kto i dlaczego podpalił dwór w Radlnej?

Zanim jednak samorząd zdążył coś zrobić w dworze, wybuchł w nim pożar. 15 października strażacy z Tarnowa i okolicznych jednostek OSP zostali powiadomieni o dymie wydostającym się z obiektu. Na miejsce skierowano natychmiast osiem zastępów straży pożarnej. Na miejscu okazało się, że pożarem objęte jest poddasze dworu i cały obiekt był mocno zadymiony. Szybko jednak udało się opanować sytuację.

Według wstępnych ustaleń tarnowskiej policji prawdopodobną przyczyną pożaru było podpalenie.

Pojawiają się podejrzenia, że zaprószyć ogień mogły osoby, które przebywały w dworze. W ostatnich latach stał się on bowiem miejscem spotkań młodzieży i bezdomnych.

- Pierwszą czynnością, jaką będziemy chcieli zrobić, to zabezpieczyć obiekt na tyle, na ile to jest możliwe, bo przed wandalami nie ma stuprocentowej ochrony - mówił po pożarze Sławomir Wojtasik, zastępca wójta gminy Tarnów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto