Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bieg Tropem Wilczym w Zakliczynie. Sportową rywalizacją uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych i oddali hołd majorowi Dubaniowskiemu "Salwie"

Robert Gąsiorek
Robert Gąsiorek
Bieg Tropem Wilczym w Zakliczynie odbył się na symbolicznym dystansie 1963 metrów.
Bieg Tropem Wilczym w Zakliczynie odbył się na symbolicznym dystansie 1963 metrów. Robert Gąsiorek
W niedzielę (3 marca) w Zakliczynie odbyły się uroczystości poświęcone Narodowemu Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Zorganizowano m.in. Bieg Tropem Wilczym ulicami miasteczka, w który wzięło udział blisko 50 biegaczy. Zobaczcie naszą fotorelację z wydarzenia!

Bieg pamięci Żołnierzy Wyklętych pod Tarnowem. Oddali hołd bohaterom

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Zakliczynie

Niedzielne uroczystości w Zakliczynie rozpoczęły się mszą św. w intencji Ojczyzny i Żołnierzy Wyklętych w kościele pw. św. Idziego opata. Następnie na pobliskim cmentarzu parafialnym złożono wiązanki kwiatów na grobie majora Jana Dubaniowskiego "Salwy".

- Naszym symbolem, taką ikoną Żołnierzy Niezłomnych jest major Jan Dubaniowski "Salwa", czyli żołnierz niezłomny z grupy, która walczyła w 1947 roku właśnie na terenie Ziemi Zakliczyńskiej i dokładnie w Rudzie Kameralnej zginął. My dziś kontynuujemy nasze uroczystości, ponieważ pierwszego marca na Rudzie Kameralnej obył się rajd pamięci Żołnierzy Wyklętych, gdzie młodzież z terenu naszej gminy, z cmentarza w Zakliczynie, gdzie właśnie znajdują się doczesne szczątki majora Dubaniowskiego "Salwy" przeszła do Rudy Kameralnej i tam złożyliśmy hołd, wspólnie oddając pamięć wszystkim Żołnierzom Niezłomnym, ale w szczególności majorowi Dubaniowskiemu "Salwie" - mówi Dawid Chrobak, burmistrz Zakliczyna.

Jednym z głównych punktów niedzielnych obchodów była XII edycja Biegu Tropem Wilczym, który poprzedziło złożenie kwiatów i zniczy przy Pomniku Pamięci Poległych i Pomordowanych za Wolność Ojczyzny w latach 1914-1957.

Do biegu pamięci Żołnierzy Wyklętych stanęło 47 uczestników, którzy wzięli udział w sportowej rywalizacji kategorii szkół podstawowych i "open". Trasa przebiegała uliczkami Zakliczyna na symbolicznym dystansie 1963 metrów.

- Związane jest to z datą zamordowania ostatniego z partyzantów Józefa Franczaka pseudonim "Lalek" - tłumaczy Janusz Flakowicz z SKKT PTTK "Compass" Zakliczyn, jeden z organizatorów Biegu Tropem Wilczym w Zakliczynie.

Ostatecznie w kategorii "open" wśród mężczyzn najlepszy był Mateusz Nosek, a najszybszą z kobiet była Kamila Zając. W kategorii szkół podstawowych jako pierwsi do mety dobiegli Piotr Wojtas i Julia Łukasik.

Po biegu w zakliczyńskim ratuszu odbyła się uroczysta gala, podczas której zaprezentowała się młodzież działająca przy Klasztorze OO. Franciszkanów w Zakliczynie z montażem słowno-muzycznym ,,Ponieważ żyli prawem wilka”.

WTZ im. Jana Pawła II w programie TVN-u "Autentyczni"

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto