Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Tarnowie powstanie Gaj Sprawiedliwych. Upamiętniane w nim będą osoby związane z Tarnowem, które pomagały Żydom w czasie okupacji

Paulina Marcinek-Kozioł
Paulina Marcinek-Kozioł
Upamiętnione zostaną osoby związane z Tarnowem, którym Instytut Yad Vashem przyznał honorowy tytułu Sprawiedliwych wśród Narodów Świata
Upamiętnione zostaną osoby związane z Tarnowem, którym Instytut Yad Vashem przyznał honorowy tytułu Sprawiedliwych wśród Narodów Świata Paulina Marcinek-Kozioł
W Tarnowie powstaje Gaj Sprawiedliwych. Będzie przypominać o osobach związanych z miastem, które ratowały życie Żydom w czasie okupacji.

W Tarnowie powstanie Gaj Sprawiedliwych

Gaj Sprawiedliwych powstanie na Skwerze Starej Synagogi. Jego głównym elementem będzie drzewo sprawiedliwych.

Na jednej z kamienic sąsiadujących z placem zostanie umieszczona specjalna metalowa konstrukcja w kształcie drzewa, którą rośliny będą oplatać przez cały rok. Na ścianie między konarami zawisną tabliczki z nazwiskami osób, które pomagały i ratowały Żydów prześladowanych w czasie okupacji.

- Będzie to siedemnaście nazwisk osób związanych z Tarnowem, którym Instytut Yad Vashem przyznał honorowy tytułu Sprawiedliwych wśród Narodów Świata – tłumaczy Adam Bartosz, prezes  Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie.

Niewykluczone, że w przyszłości obok siedemnastu nazwisk na Skwerze Starej Synagogi w Tarnowie pojawią się kolejne.

- Często bywa tak, że dopiero drugie, a nawet trzecie pokolenia uratowanych, zgłasza osoby do Instytutu Yad Vashem. Pamięć o ludziach, którzy pomagali Żydom, czasem w rodzinach dopiero z czasem odżywa, poznają historię i znajdują dokumenty – podkreśla Adam Bartosz.

Na Skwerze Starej Synagogi będą także małe "drzewa sprawiedliwych"

Na razie przygotowano olbrzymi głaz, z którego drzewo sprawiedliwych będzie "wyrastać". Metalowa konstrukcja ma być gotowa do końca roku. W późniejszym etapie, nieopodal zasadzone zostaną małe „drzewa sprawiedliwych”. Będą to krzewy tarniny, również upamiętniające te siedemnaście osób, które pomagały Żydom.

- Istotą tych drzew jest to, żeby owocowały, dlatego zdecydowaliśmy się na tarninę. Chcieliśmy też nawiązać do symboliki Tarnowa – zaznacza Adam Bartosz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto