MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W Tarnowie i okolicy typują lokalizacje dla uchodźców z Ukrainy na wypadek konfliktu z Rosją. Wśród nich bursa i ośrodek wczasów dziecięcych

Paweł Chwał
Paweł Chwał
W Bursie Międzyszkolnej w Tarnowie i w Domu Wczasów Dziecięcych w Jodłówce Tuchowskiej mogłoby zamieszkać nawet ponad 200 uchodźców z Ukrainy
W Bursie Międzyszkolnej w Tarnowie i w Domu Wczasów Dziecięcych w Jodłówce Tuchowskiej mogłoby zamieszkać nawet ponad 200 uchodźców z Ukrainy archiwum
Bursa Międzyszkolna przy ul. św. Anny w Tarnowie to jedna z lokalizacji, która brana jest pod uwagę, jako miejsce, w którym mogliby zostać umieszczeni uchodźcy z Ukrainy, na wypadek wybuchu konfliktu zbrojnego naszego wschodniego sąsiada z Rosją. Ukraińcy emigrujący na zachód mieliby znaleźć schronienie również w Domu Wczasów Dziecięcych w Jodłówce Tuchowskiej.

Uchodźcy zamieszkają w bursie w Tarnowie?

Bursa od ubiegłego roku stoi w dużej części pusta. W budynku jest kilkadziesiąt pokoi, łazienki na każdym z pięter oraz kuchnia i stołówka.

- Budynek nie jest może w idealnym stanie, ale oferuje przyzwoite warunki mieszkaniowe. Jeszcze w ubiegłym roku szkolnym korzystała z niego młodzież – wyjaśnia Ireneusz Kutrzuba, rzecznik prasowy prezydenta Tarnowa.

W obliczu rosnącego napięcia na linii Rosja-Ukraina samorządowcy z regionu zostali poproszeni o przygotowanie raportów na temat możliwości ewentualnego przyjęcia uchodźców.

- Miejmy nadzieję, że do eskalacji zbrojnej napięcia na linii Ukraina-Rosja ostatecznie nie dojdzie. Gdyby jednak uchodźcy dotarli do Tarnowa, to poza bursą dobrym miejscem na ich ulokowanie byłyby hotele. Tych w mieście jest całkiem sporo i dysponują dużą ilością miejsc pokojowych. W tym przypadku koszty opłacenia pobytu w nich Ukraińców musiałoby wziąć na siebie jednak państwo – mówi Ireneusz Kutrzuba.

Na razie nie zapadły decyzje o zabezpieczeniu na ten cel np. Areny Jaskółki Tarnów czy innych dużych obiektów sportowych i hal – wszystko uzależnione jest od rozwoju sytuacji.

W gminach pod Tarnowem brakuje wolnych lokali dla uchodźców

W podtarnowskich gminach byłby znacznie większy kłopot z ulokowaniem uchodźców.

- Nie mamy wolnych zasobów mieszkaniowych, w których można byłoby umieścić większą liczbę osób. W grę wchodzą jedynie działające na naszym terenie pensjonaty i hotele, ale to własność prywatna – zauważa Zbigniew Mączka, burmistrz Radłowa.

Inni samorządowcy mówią podobnie. W gminach brakuje bowiem wolnych i odpowiednie wyposażonych lokali, w których można byłoby przyjąć większą liczbę osób.

- To są jedynie pojedyncze mieszkania, dla jednej, może dwóch rodzin. W ostateczności, gdyby faktycznie wybuchła wojna, to wówczas na ten cel przeznaczone zostałyby obiekty sportowe, ale byłyby to jedynie rozwiązania doraźne i tymczasowe – przyznaje Marek Karaś, wójt Rzepiennika Strzyżewskiego.

Również władze Tuchowa jako miejsce ewentualnego zakwaterowania uchodźców wskazały halę sportową MOSiR-u. - W obiekcie są prysznice, a to duży atut w przypadku, gdyby trzeba było przyjąć większą liczbę osób. Wolnych mieszkań nie mamy nawet dla naszych mieszkańców - wyjaśnia burmistrz Magdalena Marszałek.

Uchodźcy mogliby znaleźć zakwaterowanie m.in. w ośrodku wczasów dziecięcych w Jodłówce Tuchowskiej, prowadzonym przez powiat tarnowski. Obiekt jest wyremontowany, ma zaplecze sanitarno-kuchenne i w razie czego mogłoby w nim zamieszkać nawet ponad 100 osób.

- W przypadku wojny zmieniają się cele strategiczne i w takiej sytuacji z pewnością przeznaczylibyśmy dla uchodźców sale gimnastyczne czy obiekty, które pierwotnie pełniły inne funkcje niż mieszkaniowe. W gminach są budynki po zamkniętych gimnazjach, które również można byłoby zagospodarować na przyjęcie osób, które przybędą do nas z Ukrainy – wylicza Roman Łucarz, starosta tarnowski.

Wszyscy mają jednak nadzieję, że do exodusu Ukraińców nie dojdzie. Kilka lat temu, kiedy do Europy zmierzała fala uchodźców z południa, samorządowy już raz byli proszeni przez wojewodów o wskazanie miejsc i ilości osób, które będą w stanie przyjąć. Wtedy nie było potrzeby wprowadzać awaryjnych rozwiązań w życie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO 2024 ODC. 6

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto