MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Tuchów ponad tydzień będzie duchową stolicą diecezji tarnowskiej. Rozpoczyna się wielki odpust. Pierwsi pielgrzymi wyruszą już w sobotę rano

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Wielki Odpust Tuchowski to wydarzenie religijne, na które przybywają tłumnie wierni z całej diecezji, a niejednokrotnie również z odległych krańców Polski. Tegoroczny potrwa od 29 czerwca do 7 lipca
Wielki Odpust Tuchowski to wydarzenie religijne, na które przybywają tłumnie wierni z całej diecezji, a niejednokrotnie również z odległych krańców Polski. Tegoroczny potrwa od 29 czerwca do 7 lipca Archiwum
Nieco wcześniej niż zwykle, bo już w sobotę (29 czerwca) wieczorną pielgrzymką strażaków, policjantów i orkiestr dętych rozpocznie się tegoroczny Wielki Odpust Tuchowski. Codziennie przez ponad tydzień - do niedzieli (7 lipca) do sanktuarium na lipowym wzgórzu i znajdującego się w nim łaskami słynącego obrazu Matki Bożej przybywać będą tłumy pielgrzymów – samochodami, autokarami, pociągami, ale też pieszo.

Wierni lgną do Matki w Tuchowie

Odpust w Tuchowie to największe wydarzenie religijne w diecezji tarnowskiej. Co roku, w trakcie jego trwania przez lipowe wzgórze z sanktuarium Matki Bożej przewija się około 100 tysięcy pątników. To nie tylko mieszkańcy Tuchowa, Tarnowa i okolicznych wsi, ale również z odległych krańców regionu tarnowskiego, diecezji, a także z całego kraju.

Jak pokazuje praktyka ostatnich lat odżywa idea pielgrzymowania do Tuchowa… pieszo. Coraz więcej osób decyduje się na taką formę dotarcia do tronu Matki Bożej Tuchowskiej. Tegoroczny odpust jeszcze się na dobre nie rozpocznie, a już w sobotę rano na pielgrzymi szlak wyruszą pątnicy z trzech różnych krańców diecezji. W Piątkowej koło Nowego Sącza rozpocznie się II Sądecka Pielgrzymka Pielgrzymka do Tuchowa, podobne wyruszą po porannej mszy św. z Brzeska a także z Mielca. Pielgrzymki są dwudniowe, a pątnicy będą u celu wędrówki w niedzielne popołudnie.

Jednocześnie do Tuchowa, przez cały odpust, ale przede wszystkim w weekendy docierać – jak co roku - będą piesze pielgrzymki jednodniowe z okolicznych parafii.

Wiele osób przyjedzie samochodami i autokarami. Do ich dyspozycji są obszerne parkingi – dolny i górny.

120. rocznica koronacji cudownego obrazu

Każdego dnia odpustu w sanktuarium odprawianych będzie sześć mszy świętych. Pierwsza o godz. 6 (w niedziele o godz. 5) poprzedzona odsłonięciem cudownego obrazu, o godz. 7, 9 i 11 (suma z procesją eucharystyczną), a także o 15 i 18.30 (procesja eucharystyczna wokół sanktuarium, po której będzie zasłonięcie obrazu).

Dodatkowo o godz. 14.45 odmawiana będzie koronka do Bożego Miłosierdzia, o 16.30 różaniec na dróżkach , a o 17.15 droga krzyżowa na dziedzińcu. Odpustowe dni wieńczyć będą koncerty podczas wieczorów maryjnych o godz. 20. Spora część nabożeństw odprawiana będzie na ołtarzu polowym, na dziedzińcu klasztornym.

Tegoroczny Wielki Odpust Tuchowski odbywa się w roku 120. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Tuchowskiej, której dokonał bp Leon Wałęga w 1904 roku. Złożył wówczas u stóp ołtarza insygnia władzy biskupiej mówiąc: „W dniu tym pamiętnym oddałem siebie i Was wszystkich w opiekę Matki Boskiej Tuchowskiej, obrałem Ją za Królową całej diecezji, a wszyscy obecni złożyli Jej ślubowanie na wierność po wsze czasy”.

Na początek przybędą strażacy

Inauguracja odpustu odbędzie się w sobotę – o godz. 18. Wcześniej, w uroczystej paradzie uczestniczący w uroczystości strażacy, policjanci i strażackie orkiestry dęte przejdą z Rynku w Tuchowie na wzgórze sanktuaryjne. Po mszy św., której przewodniczyć będzie bp Janusz Mastalski z Krakowa odbędzie się poświęcenie wozów strażackich, a następnie koncert orkiestry dętej z Ciężkowic.

W niedzielę do Tuchowa przybędą w pielgrzymce m.in. samorządowcy, małżeństwa przeżywające w tym roku swoje jubileusze, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, a wieczorem kierowcy.

W kolejne dni do Tuchowa przybędą m.in. rolnicy, pszczelarze i koła gospodyń wiejskich, nauczyciele, żołnierze WOT, leśnicy, myśliwi i pracownicy parków krajobrazowych, kolejarze i przewoźnicy autokarowi, a także młynarze, piekarze i cukiernicy.

Tradycyjnie już odpustowi towarzyszyć będą liczne kramy, stoiska gastronomiczne, a także wesołe miasteczko nad Białą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO 2024 ODC. 6

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto