Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Tarnowie białą linią oznaczono teren, gdzie w czasie wojny znajdowało się getto. Jego ostateczna likwidacja nastąpiła 80 lat temu

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Linia, którą namalowano obrys tarnowskiego getta mierzy ponad trzy kilometry. Biegnie w większości chodnikami wzdłuż budynków
Linia, którą namalowano obrys tarnowskiego getta mierzy ponad trzy kilometry. Biegnie w większości chodnikami wzdłuż budynków Paweł Chwał
Na tarnowskich chodnikach na wschód od Rynku pojawiły się nowe oznaczenia. Białą farbą wzdłuż budynków i ulic, namalowano linię, która wyznaczała granicę tarnowskiego getta. Mija właśnie 80 lat od jego likwidacji i zagłady mieszkających w nim Żydów.

"Tu było getto". Namalowano linie w Tarnowie

Tarnowskie getto zostało utworzone latem 1942 roku po pierwszej akcji likwidacyjnej, w czasie której niemieccy okupanci zamordowali ok. 20 tysięcy ludzi. Drugie tyle zostało zamknięte w getcie, które rozciągało się przede wszystkim na terenie dzielnicy Grabówka - na północ od ulicy Lwowskiej, obejmując m.in. domy znajdujące się pomiędzy obecnymi ulicami: Jasną, Słoneczną. Starodąbrowską, Mickiewicza, Szpitalną, Skłodowskiej-Curie, Al. M. Fatimskiej i dalej Mickiewicza do Goldhammera, Waryńskiego, Kupiecką i Wałową.

W getcie byli stłoczeni nie tylko tarnowscy Żydzi, ale również osoby pochodzenia żydowskiego z innych miast i miejscowości w całym regionie, a także przesiedleńcy z innych krajów. Byli poddawani rozlicznym, narastającym represjom, wywózkom do obozów zagłady i pracy oraz mordom. Gdy 2 września 1943 roku rozpoczęła się ostateczna likwidacja getta przebywało w nim jeszcze ok. ośmiu tysięcy osób.

- Namalowaliśmy te linie po to, aby z jednej strony pokazać dokładnie, gdzie znajdowało się tarnowskiego getto, a z drugiej przypomnieć tę bolesną kartę w dziejach naszego miasta – mówi Adam Bartosz, prezes Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie. Jak przyznaje, większość tarnowian, w tym obecni mieszkańcy kamienic i bloków, które stoją w tym miejscu, nie ma pojęcia o jego tragicznej przeszłości. - Gdy malowaliśmy te linie, ludzie podchodzili i pytali, o co chodzi. Byli zszokowani tym, czego się od nas dowiedzieli – przyznaje.

Wciąż stoi wiele budynków, zwłaszcza od strony ul. Lwowskiej, które pamiętają jeszcze czasy wojny i funkcjonującego tutaj getta. Żyją też osoby, które jeszcze w nim mieszkały.

Galicjaner Sztetl i obchody rocznicowe

Oznaczenie białą linią granic tarnowskiego getta to wstęp do tegorocznych obchodów Dni Pamięci Żydów Galicyjskich Galicjaner Sztetl. Te, w tym roku celowo opóźniono, aby połączyć je z przypadającą 2 września 80. rocznicą likwidacji getta w Tarnowie.

Rozpoczną się one 31 sierpnia i potrwają cały miesiąc. Będą koncerty muzyki żydowskiej, wspomnienia, wykłady, spektakle, wystawy i ciekawe rozmowy. Szczegóły na plakacie w galerii!

Zabytkowy budynek szpitala Szczeklika w Tarnowie zostanie uratowany!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto