Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W niedawno otwartym hospicjum Via Spei przy ulicy Bystrej w Tarnowie pacjentów przybywa. Trafiają tu nie tylko osoby z regionu tarnowskiego

Paulina Marcinek-Kozioł
Paulina Marcinek-Kozioł
W budynku znajduje się 19  pokoi jedno- i dwuosobowych – każdy z własną łazienką i aneksem kuchennym. Obecnie w hospicjum może przebywać 18 pacjentów, ponieważ na tyle łóżek otrzymano kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia
W budynku znajduje się 19 pokoi jedno- i dwuosobowych – każdy z własną łazienką i aneksem kuchennym. Obecnie w hospicjum może przebywać 18 pacjentów, ponieważ na tyle łóżek otrzymano kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia fot. Paweł Stelmach
Hospicjum stacjonarne Via Spei, które powstało przy ulicy Bystrej w Tarnowie w szybkim tempie zapełnia się pacjentami. Chorzy, którzy tam przebywają mogą liczyć nie tylko na pomoc medyczną, ale także na wsparcie psychologiczne i duchowe.

W hospicjum Via Spei są już pacjenci

Hospicjum stacjonarne Via Spei zostało oficjalnie otwarte i poświęcone w połowie stycznia. Kilka dni później pojawili się tam pierwsi pacjenci. W niedzielę (4 lutego) przebywało tam już 15 osób. Nieuleczalnie chorych jednak ciągle przebywa i trwają kolejne przyjęcia do placówki.

W budynku znajduje się 19 pokoi jedno- i dwuosobowych – każdy z własną łazienką i aneksem kuchennym. Obecnie w hospicjum może przebywać 18 pacjentów, ponieważ na tyle łóżek otrzymano kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. W planach jest jednak rozszerzenie działalności, bowiem w obiekcie przy u. Bystrej znajduje się 29 miejsc dla nieuleczalnie chorych, którzy wymagają opieki paliatywnej.

- W przyszłości zamierzamy się starć o większy kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, na razie jednak skupiamy się na bieżącej działalności. Dla nas na ten moment najważniejsze jest to, żeby chorzy czuli się jak w domu, a my dobierając zespół specjalistów, dbamy o to, by był oddany pacjentom i drugiemu człowiekowi – podkreśla Anna Czech, prezes Fundacji Kromka Chleba - organizacji, będącej inicjatorem budowy i powstania Via Spei.

Trwa rekrutacja uzupełniająca do pracy w hospicjum

Kadra medyczna w hospicjum w większości została już skompletowana. Trwa jeszcze rekrutacja uzupełniająca. Fundacja poszukuje między innymi gotowych do współpracy specjalistów z zakresu palpacji, uruchomiła także kurs opieki paliatywnej dla pielęgniarek.

- Chcemy zabezpieczyć wszystkich, pacjentów, rodzinę i siebie nawzajem. Bo tak naprawdę chcemy stworzyć tutaj dom - mówi Monika Włoskowicz-Majsak, psycholożka z Via Spei.

W hospicjum stacjonarnym opieką zostają objęci pacjenci onkologiczni w terminalnych stanach choroby oraz innych przewlekłych schorzeniach. Nowa placówka medyczna swoje usługi kieruje nie tylko do mieszkańców z regionu tarnowskiego. Pomoc znajdą tam również osoby z innych stron Małopolski, a nawet spoza województwa.

Fundacją Kromka Chleba wciąż zabiega o fundusze na działalność hospicjum. W planach jest urządzenie na niezagospodarowanym patio ogrodu terapeutycznego. Zamierza też dokupić sprzęt medyczny niezbędny w opiece nad onkologicznie chorymi.

W hospicjum od niespełna dwóch lata działa Poradnia Medycyny Paliatywnej, zaś od tamtego roku Poradnia Leczenia Bólu. Budowa Via Spei rozpoczęła się 12 lat temu i kosztowała ponad 7 mln zł. Zainicjowała ją fundacja Kromka Chleba, a powstanie obiektu wsparło setki ludzi i firm nie tylko z regionu, ale także z różnych stron Polski.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto