MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

To jedna z najbardziej tajemniczych kamienic w sercu Tarnowa. Prace przy niej prowadzone są już od 30 lat. Tak wygląda w środku!

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Kiedyś szpecąca ruina, dzisiaj zachwycająca wyglądem kamienica na Rynku w Tarnowie. Budynek przez 30 lat zmienił się nie do poznania
Kiedyś szpecąca ruina, dzisiaj zachwycająca wyglądem kamienica na Rynku w Tarnowie. Budynek przez 30 lat zmienił się nie do poznania Archiwum/Paweł Chwał
Dokładnie 30 lat temu rozpoczęła się przebudowa zabytkowej kamienicy pod numerem 19 przy tarnowskim Rynku. Połączona następnie z kamienicą przy Rynku 18 oraz sąsiadującymi z nimi kamienicami od strony ul. Kapitulnej tworzy obecnie jedną całość. To jeden z najbardziej tajemniczych budynków na Starówce, gdyż można go podziwiać jedynie z zewnątrz. Nam udało się kilka lat temu wejść do środka. Naszym przewodnikiem był właściciel – Renato Rosetto, Włoch rodem z Wenecji, dla którego Tarnów stał się drugim domem.

Duże zmiany w ścisłym centrum Tarnowa. Na ruinach powstała nowa kamienica

Kamienica pierwotnie wznoszona była pod ekskluzywny dom handlowy. Później mówiło się o tym, że znajdą w niej lokum zbiory z kolekcji Wojciecha Fibaka. Właścicielowi – mimo ambitnych planów - nie udało się też, jak na razie, stworzyć w nim muzeum, w którym chciał pokazać kulturę i codzienne życie Żydów przedwojennego Tarnowa.

Połączone w jedną całość, odrestaurowane i nadbudowane kamienice w samym sercu miasta intrygują tarnowian i turystów. Niewielu już pamięta, że jeszcze w latach 90-tych było to miejsce wstydu dla Tarnowa i jego mieszkańców. Kamienice szpeciły Rynek.

Wykończenie wnętrz robi wrażenie

W uratowanie chylących się ku ruinie kamienic Renato Rosetto zainwestował wielkie pieniądze i 30 lat życia. Połączył w jedną całość nie tylko budynki sąsiadujące bezpośrednio z Rynkiem, ale również znajdujące się na ich zapleczu oficyny - od strony pl. Rybnego i ul. Kapitulnej. W rezultacie powstał pięciopoziomowy obiekt z dodatkowymi tarasami widokowymi na dachu, o łącznej powierzchni ponad 4 tysięcy metrów kwadratowych.

Ogromne wrażenie robią zwłaszcza potężne piwnice w podziemiach, wykonane z kamienia i liczących kilkaset lat cegieł. - Do wznoszenia murów wykorzystaliśmy bowiem w stu procentach budulec, który pochodził z rozebranych kamienic, stojących tu wcześniej. Podobnie jest z drewnianymi elementami, które zostały odpowiednio zakonserwowane i zaimpregnowane tak, aby przetrwały wieki – opowiadał nam kilka lat temu Rossetto, oprowadzając po budynku.

Już wtedy większość zasadniczych prac w środku była wykonana. Uwagę zwracały zwłaszcza ozdobne, betonowe kolumny, drewniane kasetony na sufitach oraz ogromny, przeszklony dach na środku, przez który promienie słoneczne docierają niemal do całego budynku. Jest jeszcze przestronne poddasze oraz tarasy na dachu, z których można podziwiać panoramę Rynku oraz całego Tarnowa.

Włoch uratował oryginalne maszkarony

W kamienicy eksponowane są różne przedmioty, które znaleziono w trakcie prac. Można zobaczyć naczynia ceramiczne, średniowieczny topór czy odbitą na jednej z XV-wiecznych cegieł łapę psa. W przedsionku oraz na tarasie prezentowane są natomiast oryginalne tarnowskie maszkarony, które do 1926 roku zdobiły dach ratusza (te, które są na nim zamocowane obecnie to kopie).

Prace przy kamienicy cały czas trwają. W ubiegłym roku pomalowane zostały ściany zewnętrzne na parterze - od strony ul. Piekarskiej, a we wnękach pojawiły się grafiki w ramach "Galerii Rękodzielniczej". Tymczasowe drzwi wejściowe od strony Rynku zostały obłożone fototapetą oryginalnych drzwi, jakie dawniej znajdowały się w tym miejscu.

Park Piaskówka zyska kolejną atrakcję

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto