MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Tuchów zyskał jedną z najnowocześniejszych i najładniejszych bibliotek w regionie. Czytelnicy są zachwyceni jej nowym wyglądem po rozbudowie

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Wygląd i aranżacja pomieszczeń tuchowskiej biblioteki robią na wszystkich ogromne wrażenie.
Wygląd i aranżacja pomieszczeń tuchowskiej biblioteki robią na wszystkich ogromne wrażenie. Wojciech Kras
W czwartek (20 czerwca) po trwającej ponad dwa lata przebudowie otwarła swoje podwoje dla czytelników Biblioteka Publiczna w Tuchowie. „Tu jest tak pięknie, że aż chce się czytać” – powiedział jeden z chłopców, zachwycony nowym wyglądem placówki. Pod wrażeniem zmian, które zaszły w bibliotece są niemal wszyscy, którzy mieli okazję zobaczyć przebudowane i zaadaptowane na nowo wnętrza.

Wyczekiwane otwarcie biblioteki w Tuchowie

Przeszklone drzwi do tuchowskiej biblioteki otwarto o godz. 9. Ale niektórzy z niecierpliwością czekali na ten moment już od rana. Przyciągnęła ich zapowiedź niespodzianek dla pierwszych stu czytelników (obdarowywano ich specjalnymi torbami na książki, które dzieci mogły sobie nawet samemu pokolorować), chęć wypożyczenia czegoś do czytelnia, ale przede wszystkim zobaczenia biblioteki w zupełnie nowym wydaniu. Placówka zmieniła się nie do poznania.

- Przede wszystkim zyskaliśmy zdecydowanie więcej przestrzeni dla naszego księgozbioru, ale także do realizacji wielu innych zadań i projektów, które chcemy teraz realizować z jeszcze większym rozmachem, angażując do nich różne grupy mieszkańców. Chcemy, aby biblioteka nie kojarzyła się tylko z wypożyczaniem książek, ale by była miejscem, w którym można atrakcyjnie i twórczo spędzić czas – mówi Bożena Wrona, dyrektor placówki.

Nowe przestrzenie i dodatkowe udogodnienia

W ramach inwestycji, która została dofinansowana ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, do istniejącej siedziby biblioteki dobudowane zostało nowe skrzydło, w którym znajduje się: winda, bezpieczna klatka schodowa, sanitariaty, wielofunkcyjna sala spotkań, dział dla dzieci i młodzieży, sala multimedialna. Całość została wyposażona i zaaranżowana na nowo tak, by stworzyć atrakcyjną i wygodną przestrzeń do korzystania z instytucji.

- Od rana mamy ogromny ruch. Przychodzą nawet całe wycieczki ze szkoły. Wszystkim ten nasz nowy wystrój i aranżacja biblioteki bardzo się podoba. Twierdzą, że w rzeczywistości jest nawet ładniej niż na zdjęciach – mówi z uśmiechem dyrektor biblioteki.

Placówka jest teraz zdecydowanie bardziej dostępna również dla osób z różnego rodzaju dysfunkcjami, w tym wzroku. Poza windą są też specjalne lupy ułatwiające czytanie, a także syntezator, który zamienia tekst na mowę.

W całej bibliotece powstało wiele intymnych miejsc, w których można usiąść, aby w spokoju poczytać książki czy czasopisma. Pasji czytania można oddać się także na ławeczkach w ogrodzie kieszonkowym na zewnątrz a także wertykalnym, który znajduje się w środku.

To jedna z najnowocześniejszych i najładniejszych bibliotek w regionie tarnowskim. Całość prac kosztowała blisko 4 mln złotych.

[sb]Tarnowska Starówka na oczami niepełnosprawnych artystów

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto