Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

To jeden z najstarszych takich sztandarów w Polsce. W drzewcu ma aż 351 gwoździ. Duma kolejarzy z Tarnowa świętuje 100. rocznicę ufundowania

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Podczas obchodów Święta Kolejarza w Tarnowie uhonorowano 100-letni sztandar reprezentujący związkowców z tarnowskiego węzła PKP. Więcej zdjęć w galerii!
Podczas obchodów Święta Kolejarza w Tarnowie uhonorowano 100-letni sztandar reprezentujący związkowców z tarnowskiego węzła PKP. Więcej zdjęć w galerii! Paweł Chwał
Tarnowscy kolejarze obchodzili w czwartek (23 listopada) swoje święto. Podczas uroczystości z udziałem wielu zaproszonych gości nie mogło zabraknąć jednego z najstarszych sztandarów kolejowych w Polsce, który reprezentuje związkowców z tarnowskiego węzła PKP. Mija właśnie 100 lat od jego ufundowania.

Sztandar od 100 lat reprezentuje tarnowskich kolejarzy

Historyczny sztandar to chluba tarnowskich kolejarzy. W jego drzewcu wbitych jest aż 351 gwoździ upamiętniających fundatorów. A wśród nich byli między innymi: marszałek Sejmu RP Ignacy Daszyński, senatorzy, posłowie Sejmu RP, dyrektor Dyrekcji Kolei w Krakowie i naczelnicy stacji Tarnów. Choć ma już sto lat, bo został ufundowany w 1923 roku, to wciąż jest w bardzo dobrym stanie i kolejarze często zabierają go ze sobą.

W ciągu ostatnich 20 lat, sztandar prawie dwieście razy reprezentował związkowców z węzła PKP w Tarnowie na różnego rodzaju uroczystościach państwowych, związkowych, jak i kościelnych. Co roku jest zabierany m.in. na pielgrzymki kolejarzy do Tuchowa, Jasnej Góry czy do Łagiewnik.

- Jest dla nas symbolem wierności, honoru, tradycji i historii, ponieważ łączy przeszłość z teraźniejszością, skłania do zadumy i refleksji nad wydarzeniami i osobami, które tworzyły i kształtowały naszą organizację na przestrzeni 100 lat. Przypomina też o etosie pracy kolejarzy, opartym na poczuciu odpowiedzialności – mówi Krzysztof Jasiński, który od wielu lat opiekuje się tym wyjątkowym sztandarem.

Obchody Święta Kolejarza w Tarnowie 2023

Podczas czwartkowych uroczystości sztandar został odznaczony Złotym Krzyżem Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, a także honorowym medalem „W służbie Bogu i Ojczyźnie”, przyznanym przez starostę powiatu tarnowskiego, który uhonorował także zasłużonych kolejarzy. Specjalną statuetkę wręczył także obecny na obchodach, a pochodzący z Tarnowa Ignacy Góra, prezes Urzędu Transportu Kolejowego.

- Ostatnie lata to duże inwestycje na kolei, które zdecydowanie podniosły komfort podróżowania. Kolej to nie tylko bardzo ekonomiczny, ale również bezpieczny środek transportu. Biorąc pod uwagę dane za ubiegły rok, zeszliśmy do poziomu poniżej dwóch wypadków na milion przejechanych kilometrów, a jest duża szansa na to, że będzie pod tym względem jeszcze lepiej – stwierdził Ignacy Góra.

Ciąg dalszy świętowania Dnia Kolejarza zaplanowano w niedzielę (26 listopada). O godz. 12 będzie miało miejsce uroczyste złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod pomnikiem upamiętniającym pierwszy transport więźniów do obozu KL Auschwitz oraz pod tablicą upamiętniającą wybuch bomby na dworcu kolejowym w Tarnowie. Następnie kolejarze przejdą razem z pocztami sztandarowymi do kościoła księży misjonarzy, gdzie o godz. 12.30 odprawiona zostanie w ich intencji uroczysta msza św.

W Tarnowie wiersze i kolorowe murale zamiast wulgaryzmów

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto