Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnowski teatr szykuje się na urodziny Ludwika Solskiego. Patron sceny występował na niej blisko 80 lat temu

Andrzej Skórka
Andrzej Skórka
Aktor za życia zgodził się na nadanie jego imienia teatrowi w Tarnowie i ustawienie popiersia
Aktor za życia zgodził się na nadanie jego imienia teatrowi w Tarnowie i ustawienie popiersia archiwum Polska Press
Tego w Tarnowie jeszcze nie było – w niedzielę (21 stycznia) obchodzone tu będą po raz pierwszy urodziny Ludwika Solskiego. Wydarzenie związane jest z przypadającym w tym roku 70. sezonem artystycznym teatru, którego patronem jest właśnie Solski.

Związki jednego z najwybitniejszych aktorów polskich scen polegają nie tylko na patronacie jego postaci nad tutejszym teatrem.

Przyszły wspaniały aktor gimnazjalistą w Tarnowie

Ludwik Solski, a właściwie Ludwik Napoleon Sosnowski, urodził się 20 stycznia 1855 roku w podkrakowskim Gdowie. W młodości los rzucił go jednak na jakiś czas do Tarnowa. Przyszła sława scen teatralnych uczęszczała tu do gimnazjum.

Szkoły jednak ostatecznie nie skończył, przeniósł się do Krakowa i tam debiutował na scenie w 1876 roku.

Ludwik Solski w roli Dyndalskiego w Tarnowie

Spośród wielu wybitnych kreacji, szczególną sławę przyniosła Solskiemu rola Starego Wiarusa w „Warszawiance” Stanisława Wyspiańskiego. W swojej karierze Solski występował w wielu teatrach, m.in. na scenie Teatru Wielkiego we Lwowie, a w latach 1905-13 był dyrektorem Teatru Miejskiego w Krakowie.

W Tarnowie ponownie pojawił się we wrześniu 1945 roku. Nie wykluczone, że z sentymentu przyjął zaproszenie amatorskiego wówczas teatru do wyreżyserowania „Zemsty” Aleksandra Fredry, w której również przez kilka lat wcielał się w rolę Dyndalskiego.

- Oczyma wyobraźni widzę Ludwika Solskiego pędzącego swoim motocyklem na spektakle w naszym teatrze – mówi Rafał Balawejder, dyrektor teatru w Tarnowie. - Leciwy wiek nie przeszkadzał mu w uprawianiu zawodu aktora do ostatnich lat. To musiało być bardzo poruszające dla tarnowian oglądających mistrza na scenie przy Mickiewicza.

Tarnowski teatr obchodzi jubileusz

Teatr w Tarnowie został w 1954 roku upaństwowiony, a jego patronem jeszcze za życia został właśnie Ludwik Solski. Słynny aktor i reżyser osobiście wyraził na to zgodę, podobnie jak na postawienie przed wejściem do teatru swojego popiersia wykonanego przez Xawerego Dunikowskiego.

Tarnowska scena celebruje w tym roku 70. sezon artystyczny, a na początek 21 stycznia obchodzić będzie urodziny Solskiego.

Na uczestników tego wydarzenia czekać będzie komediowy spektakl „Mayday”, po którym zaplanowano spotkanie przy urodzinowym torcie i toast szampanem. W foyer ustawiona zostanie fotobudka, w której można będzie uwiecznić pamiątkowy wieczór z Ludwikiem Solskim.

Teatralnemu jubileuszowi towarzyszyć będą liczne wydarzenia w ciągu całego roku. - Kulminację planujemy na przełomie listopada i grudnia, premierą poświęconą związanym z Tarnowem artystom, właśnie Solskiemu, Stefanowi Jaraczowi, Helenie Modrzejewskiej, Tadeuszowi Kantorowi – wylicza Rafał Balawejder.

Teatr w Tarnowie zaprasza najmłodszych na festiwal Mała Talia

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto