MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnowski "Ogrodnik" niczym szkoła... muzyczna. Placówka ma już trzeci fortepian. Instrument udało się zakupić dzięki wsparciu absolwentów

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Nowy fortepian dołączył do tego, który już wcześniej stał w auli ZSEO - w byłej sali balowej Pałacu Sanguszków w Tarnowie. Koszt jego zakupu okazał się niższy niż naprawa niesprawnego instrumentu
Nowy fortepian dołączył do tego, który już wcześniej stał w auli ZSEO - w byłej sali balowej Pałacu Sanguszków w Tarnowie. Koszt jego zakupu okazał się niższy niż naprawa niesprawnego instrumentu Archiwum
W dawnej sali balowej pałacu Sanguszków w Tarnowie można będzie wysłuchać w czwartek (20 czerwca) pierwszego z koncertów muzyki klasycznej, podczas którego zabrzmi nowo zakupiony fortepian. Instrument został ufundowany przez absolwentów szkoły, która mieści się obecnie w zabytkowym budynku.

Nowy instrument pamiątką jubileuszu szkoły

W byłym pałacu stał dotąd fortepian, który przed laty wykorzystywany był m.in. podczas koncertów muzyki odnalezionej, ale instrument był już mocno wysłużony.

- Mechanizm był już zniszczony, nie działały niektóre klawisze, a oszacowane koszty naprawy przewyższały nasze możliwości finansowe – przyznaje Robert Kozioł, dyrektor Zespołu Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych w Tarnowie.

Szkoła dwa lata temu świętowała uroczyście jubileusz 140-lecia działalności. Obchody udało się zorganizować dzięki wsparciu sponsorów, wśród których byli m.in. jej absolwenci. Wielu z nich odwiedziło wówczas mury, w których zdobyli wiedzę, zawód i spędzili swoją młodość.

Instrument udało się zakupić dzięki środkom, które pozostały po tym wydarzeniu. Odpowiedni fortepian odnalazł w Wielkiej Brytanii i pomógł w sprowadzeniu go do Tarnowa Bartosz Janas, który kilka lat temu pośredniczył m.in. w zakupie fisharmonii do kaplicy przypałacowej.

Wyprodukowany w Niemczech, zakupiony w Wielkiej Brytanii

Instrument został wyprodukowany w 1933 roku w Lipsku w fabryce Blüthnera. Czternaście lat temu został poddany gruntownej renowacji, dzięki czemu jest aktualnie w idealnym stanie i może służyć następnym pokoleniom melomanów. Koszt jego zakupu i sprowadzenia do Polski był niższy, niż naprawa niesprawnego fortepianu, który stoi w szkolnej auli.

- Będzie to piękna pamiątka obchodów jubileuszowych, o czym świadczyć będzie specjalna tabliczka. Instrument będzie wykorzystywany podczas uroczystości szkolnych i różnych wydarzeń, które odbywają się w auli. Jednocześnie chcemy organizować cykliczne koncerty muzyki klasycznej w tym wyjątkowym miejscu. Pytają o to melomani – dodaje Robert Kozioł.

W czwartek pierwszy koncert

Pierwszy koncert zatytułowany „Wdzięczność” odbędzie się w czwartek (20 czerwca) i stanowić ma formę podziękowania dla absolwentów „Ogrodnika” za wsparcie w organizacji tego wydarzenia i w zakupie instrumentu. Utwory Fryderyka Chopina, Ludwiga van Beethovena i Josefa Myslivečka zagrają Natalia Podhorecka-Pepera i Miłosz Czeluśnik – na co dzień uczniowie Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Dębicy oraz Bartosz Janas.

Wstęp jest bezpłatny, obowiązują jednak darmowe wejściówki. Rezerwacji można dokonać telefonicznie (014 688 84 04 w godzinach pracy szkoły) lub mailowo ([email protected]). Liczba miejsc ograniczona. Początek wydarzenia o godzinie 17.

Co ciekawe, to już trzeci fortepian w ZSEO. W ogrodzie zimowym stoi bowiem jeszcze jeden instrument, ale on już w ogóle nie wydaje dźwięków i pełni jedynie funkcję ozdobną, jako mebel.

[sb]Tarnowska Starówka na oczami niepełnosprawnych artystów

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto