Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnowski MPEC szykuje się do jubileuszu. Powstaje specjalna monografia, poszukiwane są archiwalne zdjęcia

OPRAC.:
Robert Gąsiorek
Robert Gąsiorek
Na zdjęciu elektrociepłownia MPEC przy ul. Spokojnej (po lewej) i nieistniejąca już kotłownia przy ul. Wiejskiej (po prawej).
Na zdjęciu elektrociepłownia MPEC przy ul. Spokojnej (po lewej) i nieistniejąca już kotłownia przy ul. Wiejskiej (po prawej). archiwum MPEC
W 2024 roku Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej będzie świętowało jubileusz 30-lecia istnienia. Z tej okazji przygotowywana jest specjalna monografia tarnowskiego ciepłownictwa. Tarnowska spółka, aby ubogacić publikację, poszukuje archiwalnych zdjęć związanych z ciepłownictwem w mieście pod Górą św. Marcina.

Tak powstawał MPEC w Tarnowie

Początkiem działania systemu ciepłowniczego w Tarnowie była budowa w latach 50-tych XX wieku pierwszej osiedlowej kotłowni przy ul. Szpitalnej. Zasilała ona wówczas w ciepło osiedle mieszkaniowe wybudowane w rejonie ulic Nowej, Waryńskiego, Bóżnic i Szpitalnej. W następnych latach powstawały kolejne kotłownie, a na ich bazie 1 stycznia 1978 r. powstało Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Tarnowie, odpowiedzialne za rozwój miejskiego systemu ciepłowniczego zarówno w Tarnowie, jak i innych większych miastach naszego regionu takich jak Brzesko, Bochnia, Dębica i Dąbrowa Tarnowska.

Po zmianie ustrojowej w kraju następowały procesy komunalizacji przedsiębiorstw państwowych i tak też stało się z Wojewódzkimi Przedsiębiorstwami Energetyki Cieplnej. W wyniku takich przekształceń 26 sierpnia 1994 roku powstała nowa spółka w Tarnowie - Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Tarnowie, której właścicielem została Gmina Miasta Tarnowa.

- Pomimo że historia tarnowskiego ciepłownictwa jest to stosunkowo młoda, to w obliczu dokonanego dynamicznego postępu technologicznego, odzwierciedla ogromną skalę przemian, jakich dokonano w ostatnich dziesięcioleciach. Proces transformacji nadal trwa - podkreśla Magdalena Drobot z tarnowskiego MPEC.

Poszukiwane archiwalne zdjęcia związane z tarnowskim ciepłownictwem

W przyszłym roku tarnowska spółka ciepłownicza będzie świętowała jubileusz 30-lecia istnienia. Z tej okazji znany tarnowski historyk i wykładowca akademicki dr Marek Smoła przygotowuje monografię tarnowskiego ciepłownictwa.

- Celem publikacji jest uchwycenie genezy, historii przedsiębiorstwa i tworzących go ludzi, rozwoju, modernizacji i przemian technologicznych. Z perspektywy czasu istotne pozostaje także przedstawienie wpływu przedsiębiorstwa na procesy miastotwórcze, przemiany społeczne i ekologiczne w Tarnowie - zaznacza Magdalena Drobot.

W związku z jubileuszem i powstają publikacją, tarnowski MPEC poszukuje archiwalnych fotografii związanych z ciepłownictwem w Tarnowie. Dla spółki i autora monografii cenne będą każde zdjęcia, na których uwiecznione są miejsca i sytuacje związane z powstaniem i rozwojem tarnowskiego ciepłownictwa oraz działalnością WPEC i MPEC m.in. stare kotłownie miejskie, place węglowe, tereny budowy sieci, fotografie z codziennej pracy w firmie, pracownicy przedsiębiorstwa i inne zdjęcia dokumentujące życie firmy.

Osoby, które posiadają w domowych archiwach takie materiały, mogą skontaktować się z Magdaleną Drobot poprzez e-mail: [email protected] lub telefon pod nr. 14 688 22 22.

Drogowcy w Tarnowie twierdzą, że zima ich nie zaskoczy

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto