Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnów: o trasach rowerowych bez porozumienia z rowerzystami

Andrzej Skórka
Andrzej Skórka
By ugasić konflikt na linii urząd - rowerzyści, prezydent Tarnowa powołał do życia zespół do spraw monitorowania ścieżek rowerowych w mieście. Czy plan się uda? Na razie nikt z organizatorów niedawnych blokad ronda nie został zaproszony do zespołu.

Pod koniec sierpnia i we wrześniu rowerzyści trzykrotnie protestowali na ulicach. Ich zdaniem trakty pieszo-rowerowe w Tarnowie mają mnóstwo wad - od zaniedbań w zakresie utrzymywania porządku po bariery w postaci zbyt wysokich krawężników czy dyskusyjnego oznakowania. W dodatku większość szlaków to ścieżki pieszo-rowerowe, nie gwarantujące pełnego bezpieczeństwa żadnej z grup użytkowników.

Czytaj także: Czy Tarnów doczeka się multikina?

Po trzecim proteście prezydent Ryszard Ścigała zdecydował o utworzeniu "zespołu ds. ścieżek rowerowych i bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu". - Dokona on rekonesansu obecnego stanu ścieżek i będzie uczestniczyć w opiniowaniu projektów nowych ciągów - wyjaśnia Dorota Kunc-Pławecka, rzecznik prasowy prezydenta.

W kilkunastoosobowym zespole znaleźli się urzędnicy, policjanci i drogowcy. Do udziału w nim zaproszeni mają być także właściciele sklepów i serwisów rowerowych oraz osoby związane ze sportem rowerowym. W tym gronie wymieniony został m.in. Mirosław Bieniasz, kolarz, uczestnik zawodów MTB, a zarazem aktywny uczestnik blokad. Ten ostatni twierdzi jednak, że ani on sam, ani nikt z protestujących zaproszenia nie otrzymał.

Zobacz co mają do powiedzenia tarnowianom**kandydaci na prezydenta**

Sam Bieniasz, gdyby takiego zaproszenia się doczekał, poważnie zastanowi się nad odpowiedzią. - Obawiam się, że to tylko pomysł na załagodzenie sytuacji przed wyborami - mówi. - Jeśli nie będzie w tej grupie ludzi regularnie jeżdżących ścieżkami, to nic się w tej materii nie zmieni. Może, zamiast tworzenia fikcji, miasto zatrudniłoby jedną, dwie kompetentne osoby, które zajmowałyby się problematyką rowerowych szlaków?

Podkreśla, że grupa użytkowników jednośladów interweniuje w sprawie stanu ścieżek już od dwóch lat. Bez większego odzewu, co stało się zarzewiem protestów polegających na blokowaniu przez rowerzystów rond w trzy piątkowe popołudnia.

Jako przykład najświeższych niedoróbek wskazuje nową ścieżkę pieszo-rowerową przy ul. Lwowskiej, gdzie problemem są zbyt wysokie krawężniki.

Zobacz także[Prawo nie zezwala na budowę chodnika

Wybierz prezydenta Tarnowa.**Oddaj głos
już dziś
Brutalne zbrodnie, zuchwałe kradzieże, tragiczne wypadki. Wejdź na**kryminalnamalopolska.pl
60 tysięcy złotych do wygrania. Sprawdź jak. Wejdź na**www.szumowski.eu **](https://tarnow.naszemiasto.pl/powiat-tarnowski-prawo-nie-zezwala-na-budowe-chodnika/ar/c4-610018/)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto