Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnów. Kiedyś w lutym to były zimy, a nie wiosna! Tego młodzi nie znają. Tak wyglądała zima stulecia 45 lat temu. Zdjęcia

Andrzej Skórka
Andrzej Skórka
Kiedyś srogie zimy trwały aż do marca. 45 lat temu Polskę zaatakowała zima stulecia
Kiedyś srogie zimy trwały aż do marca. 45 lat temu Polskę zaatakowała zima stulecia Narodowe Archiwum Cyfrowe
Choć w Tarnowie trwają jeszcze ferie, to po zimie nie ma już śladu. Pogoda panuje iście wiosenna, a ma być jeszcze cieplej. Zobaczcie, jak wyglądała zima stulecia, która w 1979 roku zaatakowała całą Polskę, zasypała wszystko śniegiem i skuła mrozem.

Tak wyglądała zima stulecia 45 lat temu w Polsce. Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Spis treści

Chociaż tegoroczna zima miała też swoje śnieżne i mroźne oblicze, to tuż przed tegorocznymi feriami, które w tym roku w Małopolsce wypadły w ostatnim możliwym terminie, było wiadomo, że z szaleństw na śniegu wyjdą nici.

W Tarnowie wiosna ponad miesiąc wyprzedziła kalendarz

Temperatura w Tarnowie od dłuższego czasu jest na plusie – najcieplejszym dniem obecnego miesiąca był 10 lutego z temperaturą przekraczającą plus 14 stopni Celsjusza.

Z utrzymaniem pokrywy śniegu kłopot mają właściciele stacji narciarskich nawet daleko na południe od Tarnowa.

Szusowanie na najbliższym Tarnowowi stoku Jurasówka w Siemiechowie niestety nie ma na razie co marzyć, bo pokrywa śnieżna stopniała do minimum.

Dookoła widać już pierwsze oznaki budzącej się do życia przyrody. Prognozy na najbliższe dni przewidują temperaturę w dzień w granicach 8-10 stopni Celsjusza, a w weekend nie jest wykluczone nawet 15 „kresek” na plusie.

Zima stulecia sparaliżowała życie w Polsce

Tymczasem 45 lat temu Polska zmagała się ze srogą zimą, która zyskała miano „zimy stulecia”. Jej skutki dawały o sobie znać aż do marca, kiedy wreszcie przyszła upragniona odwilż.

Począwszy od sylwestra 1978 roku, śnieżyce były tak obfite, że grubość pokrywy śnieżnej notowano od ponad 80 cm w północno-wschodniej części kraju, po 70 cm w centrum i blisko 40 cm na południu. Zaspy miejscami miały kilka metrów wysokości!

A potem przyszły syberyjskie mrozy. Komunikacja drogowa i kolejowa praktycznie została sparaliżowana. W całym kraju zasypanych zostało 18 tysięcy kilometrów dróg.

Komunikacja drogowa miejska i międzymiastowa, a także kolejowa zostały sparaliżowane. Szwankował nawet transport towarów, a co za tym idzie zaopatrzeniem sklepów.

Do odśnieżania używano nie tylko gąsienicowych spychaczów, ale nawet czołgów. Odwilż po zimie stulecia 1979 roku przyszła dopiero w marcu.

Strażnicy miejscy pomagają kierowcom odpalić samochody na mrozie

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto