Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnów gospodarzem III Kongresu Pokoju. Filozofowie, prawnicy i dziennikarze z całej Polski dyskutują w Pałacu Sanguszków

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Kongres potrwa do środy (13 marca). Dyskusje toczą się w auli Pałacu Sanguszków w Gumniskach
Kongres potrwa do środy (13 marca). Dyskusje toczą się w auli Pałacu Sanguszków w Gumniskach Paweł Chwał
Tarnów jest gospodarzem III Kongresu Pokoju. Do miasta już po raz drugi przyjechali naukowcy, dziennikarze i prawnicy z całej Polski, którzy dyskutują w Pałacu Sanguszków o tym, jak zmienić myślenie z prowojennego na pokojowe.

Tarnów już po raz drugi gości uczestników kongresu

Obradom uczestników kongresu przyświeca myśl filozofa i profesora medycyny, Juliana Aleksandrowicza: „Pokój dla ludzkości jest tym, czym zdrowie dla pojedynczego człowieka."

- Czas na tego typu dyskusje i debaty jest trudny. Za naszą wschodnią granicą toczy się bowiem wojna i dużo mówi się o zbrojeniu i potrzebie wzmacniania armii. Tymczasem my rozmawiamy o pokoju, o tym, że trzeba zmienić myślenie na pokojowe. Zdajemy sobie sprawę z tego, że sytuacji od razu nie zmienimy, ale trzeba o tym mówić, z myślą o przyszłych pokoleniach – wyjaśnia Tadeusz Mędzelowski, pełnomocnik rektora Wyższej Szkoły Biznesu – NLU w Nowym Sączu, która jest współorganizatorem kongresu. Ten już po raz drugi odbywa się w Tarnowie – w auli dawnego Pałacu Sanguszków, w którym mieści się obecnie Zespół Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych.

W wydarzeniu biorą udział pracownicy naukowi z uniwersytetów z całej Polski – filozofowie, prawnicy, ale także dziennikarze i przedstawiciele różnych wyznań, kościołów i organizacji pacyfistycznych.

- Na całym świecie nieustannie toczą się jakieś wojny, pod hasłem wprowadzania demokracji i misji pokojowych. Narastało we mnie oburzenie ogromne i to ono doprowadziło do zorganizowania tego kongresu, spowodowane nadmiarem kłamstw w życiu publicznym, nieinformowaniem nas o tym, że prowadzone są wojny, w których nie tylko giną żołnierze, ale również ludność cywilna i niszczone są wielkie dzieła kultury – mówi prof. Maria Szyszkowska, rektor Pedagogium Wyższej Szkoły Nauk Społecznych w Warszawie.

Profesor Szyszkowska o słowach papieża Franciszk

a

Jak dodaje, wojny wzniecane są przeważnie dla korzyści osób, które bezpośrednio nie biorą w nich udziału, a jednocześnie traktowane są jako dobry pretekst do tego, by pozbyć się przestarzałego sprzętu wojskowego i zakupić nowe uzbrojenie. Chwali słowa papieża Franciszka na temat wojny na Ukrainie, które wzbudziły falę kontrowersji.

- Bije z nich głęboka mądrość papieża, który już dwa lata temu, w jednej z encyklik napisał, że nie ma ani słusznych, ani sprawiedliwych wojen, zmieniając tym samym naukę społeczną Kościoła. Że każda wojna jest bezwzględnie zła. Bo jeżeli uznamy, że życie człowieka jest wartością fundamentalną, to wojna jest czymś przerażającym i absurdalnym – komentuje prof. Szyszkowska.

Kongres potrwa do środy (13 marca). Dyskusjom w auli szkolnej dawnego Pałacu Sanguszków towarzyszy wystawa prac Jana Stępnia. W holu prezentowane są jego rysunki i rzeźby, przedstawiające m.in. „ludziki”, ptaki i koty. Można będzie je oglądać do kwietnia.

W Tarnowie przy ruchliwych ulicach posadzone zostaną sporych rozmiarów drzewa

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto