Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tam gdzie w Tarnowie miały być tereny zielone, buduje się osiedle 47 domów! Furtką był lex covid, miasto bezradne

Piotr Ogórek
Piotr Ogórek
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Pixabay
W rejonie ulicy Harcerskiej i obwodnicy Tarnowa plan zagospodarowania przewidywał tereny zielone, tymczasem powstaje tam osiedle 47 domów. I to bez pozwolenia na budowę, bo taką możliwość dawał lex covid. Władze miasta nie mogły w tej sprawie nic zrobić.

FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek

Ustawa z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem epidemii COVID-19 dała zielone światło na wszelakie inwestycje budowlane.

Okazało się bowiem, że można budować z pominięciem prawa budowlanego i o planowaniu przestrzennym, jeśli jako cel wskazało się walkę z epidemią. Nie trzeba pozwolenia na budowę, inwestycja nie musi być też zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (MPZP). Efektem tego dochodziło do absurdalnych inwestycji, które z przeciwdziałaniem epidemii nie miały wiele wspólnego. Zapisy obowiązywały do 3 września.

W Krakowie w na bazie lex covid ukończono lub rozpoczęto realizację 77 zadań. - Doszło do absurdu, bo w ramach walki z covid ktoś chciał przebudować sobie pergolę w restauracji, rozbudować strych na cele mieszkalne, czy postawić blok lub osiedle domów jednorodzinnych, które miały robić za izolatoria - mówił nam radny Grzegorz Stawowy, przewodniczący komisji planowania przestrzennego w radzie miasta Krakowa.

Na bazie lex covid deweloper próbuje budować m.in. osiedle domów jednorodzinnych w Pychowicach przy ul. Sodowej. Jak dodawał radny Stawowy, ustawodawcy zabrakło wyobraźni co do konsekwencji wykorzystania lex covid. - Ustawa nie reguluje co dalej, jak zrobić np. podział geodezyjny, jak uzyskać meldunek dla adresu mieszkalnego wybudowanego na działce rolnej - mówił Stawowy.

47 domów bez pozwolenia wbrew zapisom planu w Tarnowie

Powyższe przykłady to jednak nic, wobec tego, co wydarzyło się w Tarnowie. Do słów krakowskiego radnego odniósł się bowiem lokalny deweloper z Tarnowa.

- Buduję obecnie 47 domów jednorodzinnych na podstawie ustawy, podzieliłem działki, urząd nadał mi numery dla budynków, ba nawet w jednym już zameldował się mój kolega. Dla każdego domu już założyłem w sądzie księgę wieczystą. Nawet urząd usunął nam drzewa, a Krajowy Zasób Nieruchomości wydał mi zaświadczenie, iż budowa tanich domów i mieszkań wypełnia w całości zwalczanie skutków społeczno-gospodarczych w ramach ustawy o covid-19 - napisał do nas tarnowski deweloper (chce pozostać anonimowy).

Blisko 50 domów powstaje w rejonie ulicy Harcerskiej, przy obwodnicy Tarnowa. Na tym terenie obowiązuje MPZP, który przewiduje tam zieleń. Jednak w zgodzie z lex covid można było rozpocząć budowę. Ta zaczęła się w wakacje.

Terenów zielonych w Tarnowie ubędzie. Budują nowe osiedle

Jak do tego doszło? Tarnowski deweloper od dawna w tym rejonie posiadał 4,5 hektara gruntów. Od lat starał się o warunki zabudowy, ale tarnowski magistrat zwlekał z ich wydaniem.

W międzyczasie urzędnicy uchwalili plan miejscowy, który przewidywał tam zieleń. Wydawało się więc, że deweloper nic tam nie wybuduje. Lecz wtedy wybuchła epidemia koronawirusa, a w życie weszła ustawa lex covid.

W rozmowie telefonicznej deweloper wyjaśnia nam, zgłosił się z zapytanie do Ministerstwa Rozwoju (wtedy kierowała nim jeszcze Jadwiga Emilewicz - red) z zapytaniem o zamiast budowy 47 domów w ramach lex covid. Deweloper wprost zaznaczył, że domy nie będą przeznaczone na żadne izolatoria, tylko na cele mieszkaniowe, ewentualnie tani wynajem dla pracowników np. pracujących w systemie zdalnym, izolujący się.

Krajowy Zasób Nieruchomości popiera inwestycję w Tarnowie

Resort rozwoju skierował dewelopera do Krajowego Zasobu Nieruchomości. To osoba prawna utworzona na mocy ustawy z 2017 roku, której celem jest m.in. realizacja polityki sprzyjającej zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych, czy rządowego programu Mieszkanie Plus.

W odpowiedzi na pismo dewelopera, prezes KZN Bartłomiej Druziński (został powołany na stanowisko przez Jadwigę Emilewicz - red.) odpisał, że "wyraża poparcie dla każdego przejawu działalności gospodarczej prowadzącej do budowy mieszkań na wynajem o relatywnie niskim czynszu, wpisującej się w czynności związane ze zwalczaniem skutków społeczno-gospodarczych wywołanych chorobą COVID-19". Kopia pisma trafiła także do Juliusza Tetzlaffa, dyrektora Departamentu Mieszkalnictwa w Ministerstwie Rozwoju

Budowa 47 wolnostojących domów mogła więc się rozpocząć. Budynki są już m.in. widoczne w geoportalu, część ma rzeczywiście nadane numery adresowe, działki zostały wytyczone przez geodetę.

Informację o rozpoczęciu budowy potwierdza nam też tarnowski magistrat. - Wiemy, że taka inwestycja się rozpoczęła. Miasta nie mają niestety żadnego ruchu w takiej sytuacji - mówi nam Ireneusz Kutrzuba, rzecznik Urzędu Miasta Tarnowa.

Pobierz bezpłatną aplikację Nasze Miasto i bądź na bieżąco!

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto