Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na ruinach Owintaru w Tarnowie powstanie osiedle na blisko tysiąc mieszkań? Krakowski inwestor otrzymał decyzję środowiskową

Robert Gąsiorek
Robert Gąsiorek
Tereny po dawnym Owintarze zamienią się w nowoczesne osiedle mieszkaniowe?
Tereny po dawnym Owintarze zamienią się w nowoczesne osiedle mieszkaniowe? archiwum
Prezydent Tarnowa wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy zespołu budynków wielorodzinnych i usługowych na terenie dawnego Owintaru. Według planów spółki Browar Krakowska miałoby tam powstać ponad 800 mieszkań, tysiąc miejsc parkingowych i około setki nowych miejsc pracy.

FLESZ - Praca zdalna w Kodeksie Pracy?

od 16 lat

Spółce z Krakowa dopiero za drugim podejściem udało się uzyskać decyzję środowiskową otwierającą drogę do starania się o pozwolenie na budowę zespołu budynków wielorodzinnych wraz z usługami i podziemnymi garażami na Owintarze. W planach mowa także o budowie dróg wewnętrznych.

Inwestor już wiosną ubiegłego roku planował zabudować dawny Owintar dziewięcioma budynkami, które w większości miały mieć po 10-12 kondygnacji.

To jednak nie spodobało się konserwatorowi zabytków - w szczególności chodziło o wysokość zabudowy. Inwestor nie porzucił jednak planów i zmodyfikował koncepcję zagospodarowania Owintaru, uwzględniając zalecenie konserwatora. W efekcie, 17 lutego prezydent Tarnowa wydał decyzję środowiskową na planowaną przez Browar Krakowska inwestycję.

- Daje ona prawo wystąpienia o decyzję o warunki zabudowy, ponieważ na tym terenie nie ma planu zagospodarowania przestrzennego i już po tym można sporządzić projekt budowlany oraz wystąpić o pozwolenie na budowę - mówi w rozmowie z "Gazetą Krakowską" Marek Kaczanowski, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska UMT.

W Tarnowie powstanie nowe osiedle mieszkaniowe?

Inwestor na temat swoich planów dotyczących Owintaru milczy już od wielu miesięcy. Również po wydaniu decyzji środowiskowej nie chce zabierać głosu.

- Na ten moment przedstawiciele spółki Browar Krakowska nie będą udzielać żadnych informacji - przekazała nam Katarzyna Czupryńska z Noho Investment, spółki powiązanej z Browarem Krakowska.

W dokumencie wydanym przez prezydenta Tarnowa mowa jednak o szczegółach planowanej inwestycji. Wymieniono tam budowę pięciu budynków i przebudowę istniejącego już dawnego budynku dyrekcji browaru parowego, który ma być przeznaczony wyłącznie pod funkcje usługowe.

Budynki mieszkalne mają składać się z kilku segmentów, o wysokości od czterech do ośmiu kondygnacji. W blokach mają być również wydzielone części na usługi, handel i biura. Inwestor zapewnia, że nie powstaną na Owintarze wielkopowierzchniowe sklepy.

Browar Krakowska zakłada wybudowanie w sumie 835 mieszkań dla około 2,5 tys. osób. W garażach podziemnych ma znaleźć się miejsce dla tysiąca pojazdów. Dodatkowo 51 miejsc postojowych znajdzie się na powierzchni terenu. W punktach usługowych na terenie nowego osiedla prace miałoby znaleźć 100 osób.

Po 20 latach zastoju uda się zmienić oblicze Owintaru?

Od wydanej decyzji środowiskowej przysługuje jeszcze odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, z którego skorzystać mogą właściciele terenów sąsiadujący z planowaną inwestycją, a także organizacje ekologiczne. Mają na to dwa tygodnie.

Jeśli decyzja nie zostanie zaskarżona, spółka z Krakowa uczyni poważny krok w kierunku realizacji swoich planów inwestycyjnych, co dotąd nikomu się nie udało.

Blisko 6-hektarowe tereny dawnego Zakładu Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego Owintar straszą swoim wyglądem w ścisłym centrum Tarnowa od dwudziestu lat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Na ruinach Owintaru w Tarnowie powstanie osiedle na blisko tysiąc mieszkań? Krakowski inwestor otrzymał decyzję środowiskową - Gazeta Krakowska

Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto