Sytuacja kobiet na rynku pracy – czyli temat, który nadal warto badać

Materiał informacyjny PMPL
W tym roku prestiżowa nagroda przyznawana za wybitne zasługi dla ludzkości, trafiła w ręce osoby, która została wyróżniona za badania dotyczące sytuacji kobiet na rynku pracy. Zrozumienie tego tematu jest ważne, a dzięki pionierskim badaniom wiemy znacznie więcej o czynnikach leżących u podstaw sytuacji kobiet, oraz o tym, jakie przeszkody należy usunąć w przyszłości. A jak wygląda sytuacja kobiet na rynku pracy w Polsce? W kwestii wyrównywania szans dzieje się coraz więcej – zarówno w perspektywie ustawodawstwa, jak i ze strony samych pracodawców, którzy coraz częściej m.in. na filarze „równych szans” opierają swoją strategię.

Pod koniec 2022 r. w Polsce prawie 4 mln osób miało dziecko w wieku 1-9 lat. Rocznie, z urlopu rodzicielskiego skorzystało 377 tys. kobiet. Na takie rozwiązanie zdecydowało się już tylko 4 tys. panów. Tego rodzaju dysproporcja w czynnym udziale w procesie wychowywania nowego członka rodziny, ma swoje bezpośrednie przełożenie na rynek pracy. Jak podaje Polski Instytut Ekonomiczny, 77 proc. biernych zawodowo matek dzieci w wieku 1-3 lat nie szuka pracy ze względu na opiekę nad dzieckiem. Kobiety, które pozostają w domu, mogą mieć potem problem z powrotem na rynek pracy. Ma to swoje odzwierciedlenie również w wynagrodzeniu. 16,8 proc. – to średnia różnica w przeciętnym wynagrodzeniu kobiet w porównaniu do mężczyzn, wynikająca m.in. w powodu przerw w wykonywaniu pracy zawodowej.

Między innymi tego typu zjawiskom ma przeciwdziałać tzw. dyrektywa rodzicielska oraz dyrektywa work-life balance, a także nowelizacja Kodeksu pracy, obowiązujące od kwietnia tego roku. Dyrektywa work-life balance ustanawia minimalne wymagania mające na celu osiągnięcie równości kobiet i mężczyzn pod względem szans na rynku pracy i traktowania w miejscu pracy, poprzez ułatwienie pracownikom będącym rodzicami lub opiekunami, godzenia życia zawodowego z życiem rodzinnym. To też przede wszystkim odpowiedź na trendy oraz zmieniający się rynek pracy, a także szereg konkretnych rozwiązań.

Równość w biznesie – co udało się zrealizować. Dobre przykłady płyną z rynku

Już w 2022 roku firma Philip Morris ogłosiła osiągnięcie swojego globalnego celu w zakresie poprawy równowagi płci, zapewniając do 2022 r. co najmniej 40% udział kobiet na stanowiskach managerskich. Sukcesy w tym zakresie odnotowano również na polskim rynku, gdzie taką rolę pełni już ponad 45% zatrudnionych kobiet. To jednak niejedyny element działań na rzecz wyrównywania szans.

Philip Morris jest również pierwszą firmą w Polsce z certyfikatem Equal-Salary poświadczającym fakt, że firma płaci swoim pracownikom jednakowo za jednakową pracę, bez względu na płeć. Firmy, które chcą otrzymać taki certyfikat, muszą przejść złożony proces certyfikacji, którego wytyczne określa Organizacja Narodów Zjednoczonych w ramach projektu Global Compact. W tym roku nastąpiła ponowna certyfikacja, która potwierdza, że PMI płaci swoim pracownikom równo, na ponad 90 rynkach.

Pracodawca dba również o równość w kontekście rodzicielstwa. Program Happy Parents – to program pro-pracowniczy, który ułatwia rodzicom zatrudnionym w spółkach Philip Morris w Polsce łączenie obowiązków służbowych i rodzicielskich. Firma zapewnia pracującym rodzicom komfortowe warunki po ich powrocie do pracy: rodzice wracający z urlopów rodzicielskich mogą pracować w spółkach Philip Morris w Polsce na pół etatu przez pierwszy miesiąc, zachowując 100% wynagrodzenia. Program przewiduje też możliwość skorzystania z dopłaty do 100% wynagrodzenia przez okres 8 tygodni dla ojców, którzy zdecydują się skorzystać z urlopu rodzicielskiego. Nadrzędnym celem jest tworzenie środowiska przyjaznego rodzicom, wyrównywanie szans pomiędzy pracującymi kobietami oraz mężczyznami, a także edukacja w zakresie praw pracowniczych.

PMPL przeciera również ścieżki w zakresie zarządzania wiekiem w organizacji. Spółki Philip Morris w Polsce zajmujące się dystrybucją i produkcją jako pierwsze w kraju otrzymały Certyfikat Pracodawcy Dialogu Pokoleń poświadczający skuteczne łączenie i wykorzystywanie potencjału różnych pokoleń w organizacji. Autorem inicjatywy jest Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej. Certyfikat nadany spółkom Philip Morris w Polsce poświadcza, że skutecznie łączą one doświadczenia pracowników z 4 różnych pokoleń, wykorzystując w ten sposób w organizacji efekt synergii.

Firma należy również do stowarzyszenia Champions of Change – grupy zrzeszającej prezesów dużych firm działających w Polsce. Wśród nich znalazł się również Michał Mierzejewski, Prezes Philip Morris Polska i Kraje Bałtyckie. Ideą przyświecającą inicjatywie jest współdziałanie firm na rzecz wspierania różnorodności w biznesie, działań włączających, które wyrównują szanse kobiet i mężczyzn na rynku pracy oraz inspirowanie do zmian innych. Firma działa w tym obszarze również w swoim zakresie – w tym roku w polskim oddziale ruszyła inicjatywa WIN (Women’s Inspiration Network). To bezpieczna przestrzeń do dyskusji na temat równości i włączania (Diversity&Inclusion).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Sytuacja kobiet na rynku pracy – czyli temat, który nadal warto badać - Portal i.pl

Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto