Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rolnikom pod Tarnowem łatwiej będzie sprzedać świnie. Zniesiono strefę czerwoną zagrożenia Afrykańskim Pomorem Świń. Na Powiślu bez zmian

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Strefa czerwona ASF obejmowała kilkanaście miejscowości pod Tarnowem, docierając również do samego miasta
Strefa czerwona ASF obejmowała kilkanaście miejscowości pod Tarnowem, docierając również do samego miasta Paweł Chwał
Producenci trzody chlewnej z powiatu tarnowskiego mogą odetchnąć z ulgą. Decyzją Komisji Europejskiej zniesiona została czerwona strefa ASF, a wraz z nią rygorystyczne obostrzenia dotyczące m.in. hodowli i sprzedaży świń.

Ograniczenia dla rolników pod Tarnowem

Strefa obejmowała kilkanaście miejscowości wokół Skrzyszowa, gdzie w lipcu ubiegłego roku potwierdzone zostały dwa ogniska Afrykańskiego Pomoru Świń w dwóch różnych gospodarstwach.

W związku z tym wdrożone zostały odgórne, unijne procedury, związane ze zwalczaniem ASF. Wybito m.in. ponad 100 świń nie tylko w gospodarstwach, w których potwierdzono przypadki wirusa, ale również w znajdujących się po sąsiedzku z nimi. Na całym terenie odbywały się wzmożone kontrole weterynaryjne. Gospodarze musieli nie tylko stosować się do rygorystycznych zaleceń związanych z hodowlą ale również mieli trudności ze sprzedażą żywca.

- Od ubiegłego tygodnia nie ma już w powiecie tarnowskim strefy czerwonej w związku z ASF, a to oznacza powrót do wytycznych dotyczących hodowli i obrotu trzodą chlewną sprzed wprowadzenia obostrzeń w tym zakresie. Nadal obowiązują jednak wymogi związane z bioasekuracją i ochroną gospodarstwa przed ewentualnym zawleczeniem do niego choroby – wyjaśnia Paweł Wałaszek, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Tarnowie.

Płot ma zatrzymać dziki, które mogą być chore na ASF

Nadal prowadzone będą kontrole dzików. W ich swobodnym przemieszczaniu się ze wschodu na zachód przeszkadza płot, który ciągnie się od granicy Tarnowa i autostrady A4, przez Łęg Tarnowski i Żabno, aż do Wisły, wzdłuż trasy byłej „Szczucinki

- Płot będzie nadal stał, a dodatkowo, jeszcze w kwietniu ponowimy opryski specjalnym aparatem odstraszającym dziki w miejscach, gdzie ogrodzenia nie ma, bo krzyżuje się akurat z przecinającymi je drogami - wyjaśnia Jacek Janas, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Dąbrowie Tarnowskiej.

Na Powiślu strefa czerwona i związane z nią ograniczenia nadal obowiązują. Obejmuje ona przede wszystkim gminy Szczucin, Radgoszcz i częściowo Dąbrowa Tarnowska. Dotąd stwierdzono tam cztery ogniska ASF, co skutkowało uśmierceniem ponad 1100 świń.

- Wprawdzie od października nie mieliśmy nowych, potwierdzonych przypadków zakażeń, ale to wcale nie oznacza, że problem minął. ASF niestety lubi ciepło, a przed nami miesiące letnie, stąd ta ostrożność i profilaktyka w tym zakresie nadal są wskazane – dodaje Jacek Janas.

Jeśli nie będzie nowych przypadków ASF, to również na Powiślu, strefa czerwona powinna zostać zniesiona w najbliższych tygodniach.

FLESZ - Są polskie sankcje na Rosję!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto