MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Prof. Lidia Morawska odwiedziła rodzinny Tarnów. Wybitna fizyk z Australii to osoba z listy najbardziej wpływowych na świecieświa

Andrzej Skórka
Andrzej Skórka
Prof. Lidia Morawska światowej sławy uczona odwiedziła w piątek (24 maja) Tarnów
Prof. Lidia Morawska światowej sławy uczona odwiedziła w piątek (24 maja) Tarnów Andrzej Skórka
Jest uznawana za jedną z najbardziej wpływowych kobiet na świecie odkąd magazyn Time umieścił ją na liście takich osobowości w 2021 roku. Badania naukowe prof. Lidii Morawskiej nad rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-Cov-2 pomogły walczyć z pandemią. W piątek (24 maja) uczona mieszkająca od lat australijskim Brisbane odwiedziła Tarnów, w którym się urodziła.

Prof. Lidia Morawska przynajmniej raz w roku stara się odwiedzić Polskę. W środę (22 maja) w Przemyślu otrzymała tytuł honorowego obywatela miasta.

Tarnów to miejsce urodzenia prof. Lidii Morawskiej

W piątek (24 maja) odwiedziła też Tarnów na zaproszenie prezydenta Jakuba Kwaśnego. Właśnie w Tarnowie prof. Morawska urodziła się w 1952 roku.

- Jest to miejsce bardzo mi bliskie – podkreśla, choć spędziła to zaledwie dwa pierwsze lata życia, a dorastała już w Przemyślu, gdzie przeprowadziła się rodzina.

W trakcie wizyty w Tarnowie prof. Morawska spotkała się z prezydentem i mediami, obejrzała ekspozycje Pasażu Odkryć przy Rynku, zwiedziła Starówkę, zjawiła się także w Akademii Tarnowskiej, gdzie odbywała się konferencja naukowa „Człowiek w zdrowiu i chorobie”. Niewykluczone, że w przyszłości zaszczyci uczelnię swoim wykładem.

Kariera naukowa Lidii Morawskiej

Lidia Morawska jest absolwentką fizyki na UJ, pracę naukową kontynuowała w Kanadzie, a od 1991 roku w Australii, na Queensland University of Technology w Brisbane, jest dyrektorem Międzynarodowego Laboratorium Jakości Powietrza i Zdrowia, doradcą Światowej Organizacji Zdrowia.

W 2021 roku znalazła się na liście 100 najbardziej wpływowych osób świata 2021 roku magazynu „Time” za pracę nad rolą aerozoli w rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-Cov-2 i przekonanie do tego WHO.

W 2023 roku, jako przedstawicielka regionu Azji i Pacyfiku otrzymała nagrodę L’Oréal-UNESCO For Women in Science w dziedzinie nauk o ziemi i środowisku.

W swojej obecnej pracy naukowej prof. Morawska koncentruje się nad kwestiami jakości powietrza w budynkach użyteczności publicznej.

Akademia Nauk Stosowanych zmieni nazwę na Akademię Tarnowską

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto