Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pod Tarnowem przybywa nowych połączeń autobusowych. Linie dowozowe Kolei Małopolskich będą kursować również do Ryglic i gminy Skrzyszów

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Z autobusów Kolei Małopolskich korzystają już mieszkańcy wielu gmin Tarnowem. Wkrótce w rozkładach pojazdy pojawią się kolejne połączenia
Z autobusów Kolei Małopolskich korzystają już mieszkańcy wielu gmin Tarnowem. Wkrótce w rozkładach pojazdy pojawią się kolejne połączenia Paweł Chwał
Od stycznia autobusy Kolei Małopolskich kursują do nowych miejscowości w regionie tarnowskim, a od marca mieszkańcy kolejnych gmin pod Tarnowem zyskać mają dodatkowe połączenia autobusowe z miastem. Inicjatywa spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem, stąd dalekosiężne plany i dokładanie nowych kursów.

Małopolskie Linie Dowozowe coraz popularniejsze pod Tarnowem

Połowa Małopolskich Linii Dowozowych, które funkcjonują w tym momencie na terenie całej Małopolski to kursy realizowane w całości lub w części w regionie tarnowskim. Autobusami Kolei Małopolskich można dojechać m.in. z Tarnowa przez Wojnicz i Zakliczyn do Nowego Sącza, przez Tuchów i Gorlice do Wysowej Zdroju, z Bochni przez Nowy Wiśnicz do Limanowej albo przez Drwinię do Szczurowej, z Tarnowa przez Brzesko do Bochni. Od września ub. roku autobusy KM realizują również kursy na terenie gminy Tarnów i Pleśna, a od 1 stycznia dowożą również mieszkańców gminy Lisia Góra do Tarnowa. Z kolei kurs na trasie A5 – z Brzeska został wydłużony do Wietrzychowic, a bezpośrednie połączenie autobusowe z Bochnią zyskali natomiast mieszkańcy Iwkowej.

- Oczekiwania chyba wszystkich gmin są takie, abyśmy uruchamiali nowe linie. Staramy się utrzymywać model, który przyjęliśmy w województwie, głównych ciągów, czyli kolejowych i „dowozówek” do tych właśnie linii kolejowych – tłumaczy Krystian Zieliński, zastępca dyrektora Departamentu Transportu Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie.

Rozkłady i trasy linii autobusowych układane są w ten sposób, aby można było sprawnie dostać na przystanek czy dworzec kolejowy i móc dalej kontynuować podróż pociągiem.

- Miałem okazję przejechać się pierwszym, porannym autobusem, który od stycznia kursuje z Wietrzychowic do Brzeska. Gmina była wykluczona komunikacyjnie, a dzięki tej nowej linii, mieszkańcy zyskali wygodne połączenie. Autobus szybko się wypełnił pasażerami, brakowało nawet miejsc stojących. Większość podróżnych jechała do pracy, dalej do Krakowa, przesiadając się w Brzesku na pociąg – opowiada Józef Gawron, wicemarszałek Małopolski.

Będą nowe połączenia

Pojawiają się liczne głosy, aby w podobny sposób skomunikować Wietrzychowice z Tarnowem, przejeżdżając przez Żabno.
Od marca autobusy Kolei Małopolskich będą wozić również mieszkańców gminy Skrzyszów (kursy z Pogórskiej Woli i z Łękawicy), a także z gminy Ryglice, przez Zalasową, Szynwałd i Skrzyszów do Tarnowa. Codziennie wykonywanych będzie po 6 kursów, przewidywane są także połączenia weekendowe.

- To odpowiedź na liczne pytania i prośby mieszkańców, którzy mają problemy z dojazdem do pracy, szkoły czy na studia. Nowe linie uzupełnią ofertę przewoźników prywatnych, którzy od czasu pandemii ograniczyli ilość wykonywanych kursów, rezygnując całkowicie z jazdy w soboty w soboty i niedziele – tłumaczy Paweł Augustyn, burmistrz Ryglic.

Samorząd przymierza się m.in. do budowy węzła przesiadkowego w Ryglicach z małym dworcem, z którego korzystać będą zarówno autobusy KM, ale także gminnej komunikacji, którymi dowożeni są do Ryglic mieszkańcy okolicznych miejscowości.

W tarnowskim MORD duże zainteresowanie kursami redukującymi punkty karne

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto