Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe maszkarony prawie gotowe. Pojawią się w różnych miejscach Tarnowa i stworzą oryginalny szlak - nową atrakcję turystyczną miasta

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Inspiracją do powstania szlaku maszkaronów są rzeźby znajdujące na tarnowskim ratuszu
Inspiracją do powstania szlaku maszkaronów są rzeźby znajdujące na tarnowskim ratuszu Paweł Chwał
Kraków ma od niedawna smoczy szlak; podobną atrakcję zyska niebawem również Tarnów. Dobiegają końca prace przy miniaturowych figurkach nowych maszkaronów, które ustawione zostaną w różnych miejscach miasta, przede wszystkim w sąsiedztwie tarnowskiej Starówki.

14 nowych maszkaronów. Autorem każdego z nich jest inny artysta

Nowe maszkarony - inspirowane kamiennymi głowami o zdeformowanych rysach i fantazyjnych fryzurach, które zdobią attykę tarnowskiego ratusza pojawią się na początek w 14 lokalizacjach, m.in. na ul. Wałowej, przy Amfiteatrze Letnim, tarnowskim teatrze, w Parku Strzeleckim czy na ulicy Krakowskiej. Wykonania rzeźb podjęło się 14 lokalnych artystów.

- Każda będzie oryginalna i jedyna w swoim rodzaju, bo będzie odzwierciedlać indywidualne podejście różnych artystów do wspólnego tematu – jakim jest pokazanie współczesnego maszkarona – mówi Maria Zawada-Bilik z Urzędu Miasta Tarnowa.

Figurki wprawdzie będą się różnić od siebie, bo też każda będzie przedstawiać innego maszkarona, niemniej jednak posiadać będą pewne wspólne cechy. Przede wszystkim będą miały taką samą wielkość – ok. 30 centymetrów, a ich głównym znakiem rozpoznawczym, podobnie, jak to jest z rzeźbami na ratuszu, będą odpowiednio duże, charakterystyczne głowy. Wszystkie rzeźby będą wykonane ze stopów metali, aby były trwałe.

Kogo będą przedstawiać rzeźby i gdzie można będzie ich szukać?

To, jak ostatecznie wyglądać będą nowe maszkarony, które pojawią się na ulicach Tarnowa, jest na razie niespodzianką, która jednak już niedługo przestanie być tajemnicą. Część rzeźb jest już gotowa, prace przy pozostałych mają zostać sfinalizowane do końca roku.

Za Maszkarona Wszechświata (nawiązanie do Pasażu Odkryć) odpowiada Piotr Bubak, a Trefnisia (w kontrze do króla Łokietka) stworzy Stanisław Chmiel. Pomysł na Ducha Teatru ma już Marcin Dudek, podobnie jak Irena Emilewicz, która zajmie się Czystej Wody Maszkaronem. Za protektorem Tożsamości stanie Ewa Fleszar, za to Maszkarona Młodych stworzy Roman Fleszar. Swojego Wynalazcę (nawiązanie do Szczepanika) stworzy Kazimierz Klimkiewicz, Przybysza (Nowego Mieszkańca) zaprosi Michał Poręba, a Zaczytanego przedstawi Paweł Rybczyński. Nie mogło oczywiście zabraknąć Strażnika Żywiołów, bo to przed nimi broniły oryginalne maszkarony, autorstwa Mateusza Kijaka. Jerzy Ruszel stworzy Filmowca, Anna Śliwińska Zakochane Maszkarony, a Marta Wojciechowska Wiedzącą (Tę, Która Wie). Pomysłem mieszkańca, który zgłosił w ankiecie Sprzedawcę Marzeń, zajmie się Tomasz Głowacz.

Projekt realizowany jest z funduszy norweskich, a to, kiedy rzeźby pojawiają się na ulicach Tarnowa w dużej mierze uzależnione jest w tym momencie od konserwatora zabytków i uzyskania niezbędnych zgód.

- Maszkarony stworzą szlak. Poszukiwanie kolejnych rzeźb będzie dodatkową atrakcją i przyczyni się do tego, aby odkryć różne miejskie zakamarki i ciekawe miejsca Tarnowa, a przy okazji lepiej poznać nasze piękne miasto – dodaje Maria Zawada-Bilik.

W odnalezieniu wszystkich pomocne mają być specjalne mapy oraz aplikacje na smartfony.

Osoby niepełnosprawne dołączą do akcji "Worki sztuki"

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto