Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najmłodsi poznają architektoniczne perełki Tarnowa... kolorując strony specjalnego elementarza. Przy okazji odkrywają piękną stronę miasta

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Na elementarz składa się 20 kart z ciekawymi architektonicznie obiektami w Tarnowie do pokolorowania. Każde z miejsc posiada krótki opis
Na elementarz składa się 20 kart z ciekawymi architektonicznie obiektami w Tarnowie do pokolorowania. Każde z miejsc posiada krótki opis Archiwum BWA
Najbardziej znane tarnowskie budynki, reprezentujące różne style, znalazły się w Architektonicznym Elementarzu Tarnowa. To świetna propozycja przede wszystkim dla najmłodszych, która ma ich zachęcić do tego, aby lepiej poznali miasto, w którym mieszkają oraz jego wyjątkową architekturę.

Elementarz to podróż po ciekawych przykładach architektury w Tarnowie

Architektoniczny Elementarz Tarnowa to zbiór 20 kolorowanek z charakterystycznymi, tarnowskimi obiektami. W specjalnym pudełku, którymi obdarowane zostały tarnowskie przedszkola i szkoły podstawowe, znalazły się m.in. przygotowane do pokolorowania kartki, na których jest m.in. Rynek z lotu ptaka, pałacyk strzelecki, kościół na Burku, renesansowe kamienice i ratusz, mykwa, dworzec PKP, mauzoleum gen. Bema, willa Kwiatkowskiego, elektrociepłownia, kościół w Mościcach, wieża ciśnień czy tarnowski amfiteatr. Każda z kart wzbogacona jest o krótką opowieść, która przybliża najmłodszym przedstawione na niej miejsce. Niebanalnymi przewodnikami po świecie tarnowskiej architektury są gołębie tworzące „Fruwający Klub Miłośników Architektury”.

Wydawnictwo powstało staraniem Biura Wystaw Artystycznych w Tarnowie dzięki współpracy placówki z projektantami: Sonią i Bartłomiejem Pochopieniami, którzy pod szyldem Akademii Architektury – od kilku lat mocno angażują się na rzecz edukacji architektonicznej najmłodszych.

- Tarnów to, jak podkreślają znawcy tematu, wyjątkowe miasto pod względem architektonicznym. Na stosunkowo małej przestrzeni można zobaczyć przykłady różnego rodzaju stylów – od gotyku, przez barok, po secesję i modernizm. Na dodatek jest świetnie zaprojektowane. Ten elementarz ma na celu uwrażliwić dzieci na piękno i różnorodność architektury Tarnowa, aby spacerując po mieście, je dostrzegały i miały większą świadomość tego, co oglądają i jak to jest cenne – tłumaczy Ewa Łączyńska-Widz, dyrektor Biura Wystaw Artystycznych w Tarnowie.

Elementarz, ale również organizowane przez placówkę cyklicznie warsztaty i zajęcia z architektami to wypełnienie luki w tym temacie, gdyż w programach szkolnych brakuje informacji jest na temat architektury, i niewiele się o tym mówi.

- A to przecież jest nasze dziedzictwo materialne, o które powinniśmy nie tylko dbać, ale również mieć podstawową wiedzę na ten temat – dodaje Ewa Łączyńska-Widz.

Każdy może wydrukować tę wyjątkową kolorowankę

Kartki, które zostały przygotowane do Elementarza, można pobrać ze strony internetowej BWA (Pobierz tutaj)z, wydrukować samemu w dowolnym formacie i dać dzieciom do pokolorowania.

- Elementarz jest nie tylko narzędziem prostym, ale i elastycznym. Można z niego korzystać w ramach prac indywidualnych, zespołowych, można go drukować na dużych planszach i kolorować wspólnie podczas rodzinnych pikników, można w oparciu o niego wybierać się na architektoniczne spacery po mieście – tłumaczą autorzy kolorowanek: Sonia i Bartłomiej Pochopień.

Bo to, jak i na co patrzymy bezpośrednio nas kształtuje.

- Każdy kto lubi rysować, wie na jak długo zapada w pamięć rzecz, której poświęci się dłuższą chwilę uwagi. - zauważają autorzy. - Czy więc pomysł, żeby tarnowskim dzieciom zapadło w pamięci 20 cennych miejsc z ich szczególną formą, proporcjami, architektonicznym detalem nie brzmi jak dobry wstęp do rozwijania przestrzennej świadomości?

Atrakcyjny konkurs dla przedszkolaków i klas 1-3

Z myślą o grupach przedszkolnych i uczniach klas 1-3 szkół w Tarnowie BWA zorganizowało konkurs. Zadaniem jest przygotowanie mini-wystawy w danej placówce prezentującej minimum 10 kolorowanek z Architektonicznego Elementarza Tarnowa, w dowolnym formacie. Mogą one zostać wypełnione przy pomocy dowolnych technik plastycznych, które można ze sobą łączyć, na przykład ołówków, kredek, pisaków, farb, papieru kolorowego, bibuły, materiałów naturalnych, np. liści.

Zdjęcia wystawy w przestrzeni szkoły lub przedszkola wraz z formularzem zgłoszeniowym należy przesłać na adres [email protected] do 15 listopada. Główną nagrodą będzie udział zwycięskiej grupy w wyjątkowych warsztatach, które poprowadzą twórcy Akademii Architektury.

Uczniowie ponownie zasadzą tulipany i pomogą hospicjum Via Spei

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto