Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy zatańczyli na tarnowskim Rynku przeciw przemocy wobec kobiet. Tak wyglądała akcja "One Billion Rising" w Tarnowie. WIDEO!

Paulina Marcinek-Kozioł
Paulina Marcinek-Kozioł
Wideo
od 12 lat
Tarnów po raz kolejny dołączył do ogólnoświatowej akcji „One Billion Rising”. Kilkadziesiąt osób, zgromadziło się w niedzielę (18 lutego) w samo południe na Rynku, by za pomocą tańca wyrazić swój sprzeciw wobec przemocy, której doświadczają kobiety.

"One Bilion Rising" na tarnowskim Rynku

"One Bilion Rising" czyli "Nazywam się Miliard", to ogólnoświatowa kampania społeczna przeciw przemocy wobec kobiet. Tarnów od wielu lat uczestniczy w tej akcji. Nie inaczej było w tym roku.

Na Rynku w samo południe zgromadziło się kilkadziesiąt osób. Wśród nich: dorośli, młodzież i dzieci. Wszyscy ubrani w kolorowe kurtki, czapki i z różowymi tasiemkami przywiązanymi do rąk zaprezentowali układ taneczny do piosenki "Break the Chain" .

- Spotykamy się tutaj, żeby zaprotestować, zatańczyć i pokazać nasz sprzeciw wobec przemocy, której doświadczają kobiety, zwłaszcza tej seksualnej. Chcemy nie tylko nagłośnić problem, ale także pokazać mieszkańcom gdzie można szukać pomocy jeśli zajdzie taka potrzeba - mówi Agata Duda, organizatorka "One Bilion Rising" w Tarnowie.

Oprócz tańca podczas niedzielnego spotkania na Rynku był czas także na przybliżenie mieszkańcom globalnych danych na temat przemocy wobec kobiet.

1 kobieta na 5 przynajmniej raz w życiu doświadczyła przemocy ze strony swojego męża/partnera. Około 12-15 procent kobiet funkcjonuje w „związkach z przemocą” po skończeniu 16. roku życia. 25 procent zgłoszonych przestępstw z użyciem przemocy to przemoc wobec kobiet ze strony ich mężów/partnerów. 95 procent ofiar przemocy w rodzinie to kobiety i dzieci - mówiła podczas przemówienia Monika Bujak, uczestniczka akcji.

Gdzie ofiary przemocy mogą szukać wsparcia i pomocy?

  • Tarnowski Ośrodek Interwencji Kryzysowej i Wsparcia Osób Doznających Przemocy Domowej przy ulicy Szarych Szeregów 1, tel. (14) 655 36 36; 500 583 047
  • Centrum praw kobiet prowadzi całodobową pomoc telefoniczną dla kobiet doświadczających przemocy (w tym przemocy seksualnej) pod numerem 600 07 07 17 (www.cpk.org.pl)
  • Fundacja Feminoteka pod numerem telefonu 888 88 33 88 pon-pt w godzinach 11-19
  • Bezpłatny Kryzysowy Telefon Zaufania - czynny codziennie 24h - 116 123
  • Bezpłatny Telefon Zaufania dla dzieci i młodzieży - czynny całodobowo 116 111
  • Niebieska Linia dla ofiar przemocy w rodzinie - czynna całodobowo 800 120 002

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto