Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lusławice to nie tylko Penderecki. Wieki wcześniej zamieszał tu Faust Socyn. W weekend konferencja naukowa poświęcona tej wybitnej postaci

OPRAC.:
Andrzej Skórka
Andrzej Skórka
Mauzoleum Fausta Socyna znajduje się na skraju dzisiejszego podworskiego parku w Lusławicach
Mauzoleum Fausta Socyna znajduje się na skraju dzisiejszego podworskiego parku w Lusławicach Andrzej Skórka, Wikipedia Creative Commons CC0
Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego postaci duchowego przywódcy arian poświęci specjalną sesję naukową w niedzielę 3 marca. Faust Socyn, duchowy przywódca arian, na początku XVII wieku zmarł i został pochowany w Lusławicach.

Faust Socyn był włoskim reformatorem religijnym, teologiem, pisarzem i poetą. Stworzył doktrynę religijną braci polskich, a od jego nazwiska polski arianizm znany jest w Europie jako socynianizm.

Faust Socyn ostatnie lata życia spędził w Lusławicach

Socyn to wybitna postać w historii myśli religijnej i polityczno-społecznej nowożytnej Rzeczpospolitej.

Do Krakowa przybył w roku 1579 już jako znany w Europie wolnomyśliciel, autor licznych traktatów. Został głównym ideologiem reformacyjnego ruchu braci polskich.

Od 1598 związany był z ośrodkiem braci polskich w Lusławicach. Spędził tu ostatnie sześć lat swojego życia. Po śmierci w 1604 roku został pochowany na miejscowym cmentarzu ariańskim, na skraju podworskiego parku.

ECMKP organizuje w niedzielę (3 marca) interdyscyplinarną konferencję poświęconą życiu i myśli Fausta Socyna z okazji 420. rocznicy jego śmierci oraz 485. rocznicy urodzin.

Podczas konferencji zostaną poruszone kluczowe konteksty historyczne działalności braci polskich, przybliżając zarówno sferę intelektualną, edukacyjną i wydawniczą ruchu, jak i przełomowe wydarzenia mające wpływ na dzieje reformacji.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa starodruków pochodzących z jednej z największych w Polsce prywatnych kolekcji poświęconych braciom polskim – wśród nich starodruki z XVII wieku.

Zaplanowano również pokaz filmów „Bracia Polscy” oraz „Sąd nad Braćmi Polskimi” w reżyserii Stanisława Janickiego połączony ze spotkaniem z autorem.

Wstęp na konferencję jest bezpłatny. Wejściówki na wybrane sesje można rezerwować pod nr tel. 14 665 10 30 lub za pośrednictwem adresu e-mail: [email protected]

Harmonogram konferencji:
SESJA I

  • 9:00–9:15 Otwarcie
  • 9:15–10:15 Maciej Miezian (Muzeum Historyczne Miasta Krakowa) Socyn i Miechowita. Kulisy pewnego wydarzenia z dnia 30 kwietnia 1598 roku
  • 10:15–11:45 dr Michał Wiśniewski (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie; Międzynarodowe Centrum Kultury) Adolf Szyszko-Bohusz. Kreator narodowej tożsamości i Mauzoleum Fausta Socyna (wykład wraz ze zwiedzaniem Arboretum Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach)
  • 11:45–12:00 Przerwa
  • 12:00–13:30 Stanisław Janicki Projekcja filmów Bracia Polscy (1980) i Sąd nad Braćmi Polskimi (1984) oraz spotkanie autorskie z reżyserem

SESJA II

  • 12:00–13:30 Stanisław Janicki Projekcja filmów Bracia Polscy (1980) i Sąd nad Braćmi Polskimi (1984) oraz spotkanie autorskie z reżyserem
  • 13:30–14:00 Przerwa
  • 14:00–15:45 Małgorzata Gmiter (Polski Komitet Narodowy Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków ICOMOS; Zarząd Ochrony i Konserwacji Zespołów PałacowoOgrodowych) Architektura zborów ariańskich w Polsce (wykład wraz ze zwiedzaniem Arboretum Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach)
  • 15:45–16:00 Przerwa
  • 16:00–17:00 Maciej Miezian (Muzeum Historyczne Miasta Krakowa) Koniec zgody Narodów. Kryzys reformacji w Krakowie na przełomie XVI i XVII wieku.

W godzinach konferencji w foyer - wystawa starodruków z jednej z największych w Polsce prywatnych kolekcji poświęconych braciom polskim oraz spotkanie z właścicielem kolekcji Dariuszem Ciepielą.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych (sondaż)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Lusławice to nie tylko Penderecki. Wieki wcześniej zamieszał tu Faust Socyn. W weekend konferencja naukowa poświęcona tej wybitnej postaci - Gazeta Krakowska

Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto