Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Licea i technika w Tarnowie oblegane przez ósmoklasistów. Oto hity rekrutacji do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2022/2023

Paulina Marcinek-Kozioł
Paulina Marcinek-Kozioł
Licea i technika w Tarnowie nie narzekają na brak kandydatów na pierwszaków
Licea i technika w Tarnowie nie narzekają na brak kandydatów na pierwszaków archiwum
Ponad trzy i pół tysiąca ósmoklasistów zadeklarowało chęć nauki w tarnowskich szkołach ponadpodstawowych. Oblegane są głównie licea i technika. W topowych klasach o jedno miejsce rywalizuje nawet czterech chętnych. Z kolei szkoły branżowe w Tarnowie cieszą się nikłym zainteresowaniem.

FLESZ - 5-dniowy tydzień pracy odejdzie do lamusa?

od 16 lat

Nabór do szkół średnich w Tarnowie na rok szkolny 2022/23. Dużo chętnych w liceach i technikach

W tarnowskich szkołach średnich przygotowanych zostało ponad 2,5 tysiąca miejsc dla pierwszoklasistów. Od września ma w nich zostać uruchomionych łącznie 80 oddziałów: 39 klas w liceach, 31 w technikach oraz 10 w szkołach branżowych.

Największym zainteresowaniem wśród tegorocznych ósmoklasistów cieszą się m.in.: V, XVI, I , II i IV LO. Z liczby złożonych deklaracji wynika, że w tarnowskich szkołach ponadpodstawowych chce uczyć się ponad 3,5 tysiące osób.

- To są na razie same chęci i deklaracje, zweryfikują to jeszcze wyniki egzaminów oraz oceny na świadectwie - zastrzega Bogumiła Porębska, zastępca prezydenta Tarnowa ds. edukacji.

W tarnowskich szkołach średnich wystarczy miejsc dla ósmoklasistów?

Najbardziej oblegane przez uczniów okazuje się V LO w Tarnowie. W tym ogólniaku złożono i potwierdzono 212 podań  tzw. pierwszego wyboru, co oznacza, że tyle osób wskazało V LO jako szkołę wymarzoną, do której chciałoby się zakwalifikować w pierwszej kolejności. Oznacza to, że na jedno miejsce w "Piątce" przypada 2,2 kandydata. Hitem rekrutacji jest tu klasa z rozszerzonym programem nauczania z biologii, języka angielskiego i polskiego, gdzie na jedno miejsce przypada 4 kandydatów.

- Nie spodziewaliśmy się aż tak dużego zainteresowania, ale bardzo się cieszymy. Świadczy to o efektywności naszej pracy i skuteczności oraz przyjaznym podejściu do uczniów – mówi Agnieszka Foszcz, dyrektor V LO w Tarnowie

Sporo nastolatków opuszczających mury szkół podstawowych chce kształcić się w XVI Liceum Ogólnokształcącym. Zainteresowaniem cieszy się tam między innymi uruchamiany od września Oddział Przygotowania Wojskowego pod patronatem MON (80 chętnych na 30 miejsc – pierwszy wybór). Rekordy popularności bije jednak klasa o profilu policyjnym - tam na jedno miejsce przypada ponad trzech kandydatów.

- Jesteśmy w stanie co roku przygotować taką ofertę i tak uczyć, by zachęcić młodzież do wyboru naszej szkoły – podkreśla Piotr Dusza, dyrektor XVI LO w Tarnowie

Spora liczba chętnych zgłosiła się do I Liceum Ogólnokształcącego. Tutaj chęć nauki zadeklarowało 300 osób, a miejsc w nowo tworzonych oddziałach będzie 160. Szkoła od nowego roku szkolnego zamierza uruchomić pięć klas pierwszych, ale już wiadomo, że to najprawdopodobniej nie wystarczy. W klasach o profilu matematycznym z językiem angielskim uczyć chciałoby się ponad 130 osób, tymczasem miejsc jest 64. Spore zainteresowanie jest także klasą biologiczno-chemiczną czy humanistyczną.

- W mijającym roku szkolnym również planowaliśmy uruchomienie pięciu oddziałów, ale ostatecznie po rekrutacji udało się nam utworzyć siedem klas. Liczymy, że również w tym roku stanie się podobnie. Mamy na to zarówno warunki, jak i kadrę - zapewnia Jadwiga Skolmowska, dyrektor I LO w Tarnowie.

Z kolei w Technikum nr 3 w Zespole Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych zaplanowano cztery oddziały, w sumie 128 miejsc. Popularnością cieszy się zwłaszcza klasa technik żywienia i usług gastronomicznych (ponad 70 chętnych na 32 miejsca).

Rekordową popularnością cieszy się klasa technik-programista w Technikum nr 1 w ZST w Tarnowie, gdzie na każde z 16 miejsc przypada aż 4,4 kandydata.

O ile zainteresowanie nauką w liceach i technikach jest duże, to popularnością nie cieszą się szkoły branżowe. Ich uruchomienie w Zespole Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych stoi pod znakiem zapytania, bo zgłosiła się zbyt mała liczba chętnych. Placówka planowała utworzenie dwóch klas w zawodach: kucharz, cukiernik i pracownik obsługi hotelowej.

- Jest szansa, że uda nam się otworzyć jedną klasę dwuzawodową. Teraz młodzież chce skończyć liceum czy technikum, a szkoła branżowa jest ostatecznością - komentuje Elżbieta Zięba, wicedyrektor ZSEG.

Świadectwo ukończenia szkoły podstawowej oraz zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty będzie można dołączyć do wniosku od 24 czerwca do 12 lipca. W tym czasie uczniowie będą mogli dokonać także zmiany wniosków o przyjęcie.

Listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych zostaną podane 19 lipca. Z kolei 25 lipca nastąpi potwierdzenie woli przyjęcia do szkoły, a listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych pojawią się dzień później. Postępowanie uzupełniające w rekrutacji do szkół ponadpodstawowych będzie prowadzone od 27 lipca do 18 sierpnia.

Zobaczcie, ilu kandydatów stara się o przyjęcie do popularnych liceów i techników w Tarnowie (dane na 15.06, godz. 12)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto