Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konferencja z okazji 900-lecia pierwszej wzmianki o Tarnowie. Ciekawe wykłady, inscenizacja, tort i cyfrowa rekonstrukcja Zamku Tarnowskich

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Aula w Akademii Tarnowskiej była w piątek miejscem ciekawych wykładów, rozmów i prezentacji podczas konferencji historycznej. Było także coś na... słodko. Więcej zdjęć w galerii!
Aula w Akademii Tarnowskiej była w piątek miejscem ciekawych wykładów, rozmów i prezentacji podczas konferencji historycznej. Było także coś na... słodko. Więcej zdjęć w galerii! Paweł Chwał
Rocznica lokacji miasta, a także 900-lecie pierwszej wzmianki o Tarnowie stały się pretekstem konferencji naukowej z udziałem historyków i pasjonatów dawnych dziejów, która odbyła się w piątek (8 marca) w Akademii Tarnowskiej. Poza interesującymi wykładami był urodzinowy tort, inscenizacja a także prezentacja cyfrowej rekonstrukcji zamku na Górze św. Marcina.

Wykłady i dyskusje o pradziejach Tarnowa i jego wybitnych mieszkańcach

Konferencja zorganizowana przez Akademię Tarnowską zgromadziła wielu wybitnych znawców, badaczy i pasjonatów dziejów Tarnowa. Podzielona została ona na dwa panele dyskusyjne, którym towarzyszyły różnego rodzaju inne wydarzenia.

W pierwszej części zatytułowanej: „Z mroków pradziejów poprzez wczesne średniowiecze do narodzin miasta 1330” wzięli udział: archeolodzy – Andrzej Szpunar I Eligiusz Dworaczyński, historyk Marek Smoła a także Monika Maciewicz – pisarka I promotorka kultury słowiańskiej.

W części drugiej pt. „Wybitni Tarnowianie” – zebrani w auli AT mieli okazję wysłuchać wielu ciekawych informacji na temat: Spycimira Leliwity, hetmana Jana Tarnowskiego, gen. Józefa Bema, Witolda Rogoyskiego, Tadeusza Tertila oraz Jana Szczepanika. Opowiadali o nich kolejno: Krzysztof Moskal, Andrzej Niedojadło, Anna Pachowicz, Anna Żalińska, Wojciech Sypek I Mieczysław Czosnyka.

Wykładom towarzyszyły dyskusje panelowe, promocja publikacji historycznych i kulturoznawczych o Tarnowie i regionie tarnowskim, konkursy historyczne, wybijanie pamiątkowych monet. Ewa Kropiowska opowiedziała o działaniach związanych z Zamkomanią, porządkowaniem zamkowego wzgórza i organizowanych corocznie na nich turniejach rycerskich i łuczniczych, były obecne grupy rekonstrukcyjne, które zaprezentowały m.in. inscenizację historyczną przekazania aktu lokacyjnego dla Tarnowa także „słodka niespodzianka” - tort urodzinowy dla wszystkich obecnych.

Wirtualna rekonstrukcja zamku. Niedługo finał pierwszego etapu prac

Z dużym zainteresowaniem licznie zebranych w auli Akademii Tarnowskiej spotkała się prezentacja cyfrowej rekonstrukcji Zamku Tarnowskich, nad którą od ponad półtora roku pracuje Michał Szumlański. Autor spędził nad projektem setki godzin, przeczytał mnóstwo książek i materiałów historycznych, aby stworzyć wirtualny model tego, jak mógł wyglądać tarnowski zamek na Górze św. Marcina. Jest właśnie na ukończeniu pierwszego etapu swojego dzieła, czyli próby odtworzenia zamku wysokiego. W kolejnym etapie zabierze się za Przygródek. Efekty jego pracy można śledzić na jego profilu na facebooku.

W sobotę piknik historyczny na Akademii Tarnowskiej. Co w programie?

W sobotę (9 marca) kolejny dzień atrakcji na Akademii Tarnowskiej. Od godz. 12.00 do godz. 17.00 potrwa festyn historyczny (na terenie hali sportowej Akademii Tarnowskiej – budynek E). Zwiedzający obejrzą animacje, pokazy walk, pojedynki, wystawy broni; będą mogli wziąć udział w nauce szermierki, warsztatach rycerskich czy zabawach dla dzieci. Nie zabraknie również kramów i stoisk tematycznych (garncarstwo, dawne tkactwo, snycerka, bartnictwo, kaletnictwo, zielarstwo). Na zakończenie o godz. 18.00 w Auli im. Jana Szczepanika odbędzie się koncert zespołu „Żniwa”, grającego pagan-folk: muzykę inspirowaną wierzeniami, historią i legendami Słowian, Celtów i Wikingów.

Pierwszy woonerf w centrum Tarnowa prawie gotowy!

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto