Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jubileuszowa kwesta na Starym Cmentarzu w Tarnowie rozpoczęta. Zbierają do puszek datki na ratowanie cennych nagrobków i rzeźb

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Tegoroczna kwesta na Starym Cmentarzu odbywa się już po raz 30. Kwestarze stoją z puszkami przy bramach wejściowych na nekropolię oraz przy głównej alei. Więcej zdjęć w galerii!
Tegoroczna kwesta na Starym Cmentarzu odbywa się już po raz 30. Kwestarze stoją z puszkami przy bramach wejściowych na nekropolię oraz przy głównej alei. Więcej zdjęć w galerii! Paweł Chwał
W sobotę (28 października) na Starym Cmentarzu w Tarnowie rozpoczęła się jubileuszowa – 30. kwesta na ratowanie niszczejących, cennych nagrobków. Kwestarze będą zbierać datki także w niedzielę, w Dniu Wszystkich Świętych, a być może również w Dzień Zaduszny.

Początek kwesty na Starym Cmentarzu

Tegoroczną kwestę rozszerzono również na weekend poprzedzający Wszystkich Świętych, gdyż sporo osób, zwłaszcza przyjezdnych może pojawić się w te dni na najstarszej tarnowskiej nekropolii.

- Ponieważ święto wypada w środku tygodnia, nie wszyscy będą w stanie przyjechać na groby swoich bliskich właśnie w tym dniu. Chcemy im w ten sposób umożliwić włączenie się w naszą zbiórkę na rzecz ratowania niszczejących nagrobków – mówi Ewa Filipów, prezes Społecznego Komitetu Opieki nad Starym Cmentarzem w Tarnowie.

Na nekropolii spoczywają najwybitniejsi tarnowianie i osoby zasłużone dla miasta i kraju, w tym członkowie rodu Sanguszków. Cmentarz pełen jest barokowych, klasycystycznych i neogotyckich nagrobków oraz kaplic. Pochowani są na nim m.in. powstańcy styczniowi, ofiary rzezi galicyjskiej, legioniści i żołnierze obu wojen, oraz byli więźniowie obozów koncentracyjnych.

Cenne nagrobki czekają na ratunek

Pierwsi kwestujący pojawili się z puszkami w rękach przy bramach wejściowych na nekropolię oraz przy głównej alei w sobotę. To przede wszystkim członkowie komitetu, którzy mają za sobą udział w wielu, poprzednich kwestach. Jak przekonują - nie żałują poświęconego w ten sposób czasu, gdyż cel jest wyjątkowy – chodzi o zachowanie naszego dziedzictwa. Czas i warunki atmosferyczne robią bowiem swoje. Wiele pięknych i cennych nagrobków bezpowrotnie niszczeje, a na uratowanie wszystkich pieniędzy niestety nie starczy.

W zamian za przekazane datki kwestarze wręczają darczyńcom widokówki ze zdjęciami zabytków Starego Cmentarza.

Kwesta będzie kontynuowana w niedzielę, a także we Wszystkich Świętych. W tych dniach otwarta będzie dla odwiedzających cmentarz kaplica książąt Sanguszków. Oprowadzać będzie po niej Tadeusz Mędzelowski. Można będzie wejść m.in. do podziemnych krypt.

Jeżeli pogoda będzie sprzyjająca to kwesta będzie przedłużona też na 2 listopada.

Ubiegłoroczna kwesta była rekordowa. Przyniosła ponad 50 tysięcy złotych. Udało się za nie dokończyć renowacji okazałego grobowca Witolda Rogoyskiego – zasłużonego burmistrza Tarnowa, przy którym prace trwały dwa lata a także odnowić stojący niedaleko niego piękny nagrobek Marcina Potaczewskiego. Przy wsparciu środków przekazanych przez rady osiedli odnowionych zostało kolejnych dziesięć nagrobków legionistów w V kwaterze.

Młodzież z tarnowskich szkół posprzątała zapomniane nagrobki na Starym Cmentarzu

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto