Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gala Niepodległości w Tarnowie. Honorowe Obywatelstwo Miasta Tarnowa dla Wincentego Witosa odebrał jego prawnuk. Mamy zdjęcia

Andrzej Skórka
Andrzej Skórka
Marek Steindel, prawnuk Wincentego Witosa, odebrał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Tarnowa przyznany pośmiertnie trzykrotnemu premierowi RP
Marek Steindel, prawnuk Wincentego Witosa, odebrał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Tarnowa przyznany pośmiertnie trzykrotnemu premierowi RP Artur Gawle
Wręczenie prawnukowi Wincentego Witosa przyznanego pośmiertnie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Tarnowa trzykrotnemu premierowi RP było najważniejszym punktem piątkowej (10 listopada) Gali Niepodległości.

Gala Niepodległości w Tarnowie

W sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych zorganizowano w piątek (10 listopada) panel dyskusyjny zatytułowany „Wincenty Witos Tarnowski współtwórca niepodległej” z udziałem dr hab. Adama Bodnara, prof. Andrzeja Chwalby, mec. Marcina Imiołka i Ryszarda Ochwata.

Był to wstęp do uroczystości wręczenia Honorowego Obywatelstwa Miasta Tarnowa wybitnemu politykowi i trzykrotnemu premierowi RP.

Wincenty Witos pośmiertnie z tytułem Honorowego Obywatela Miasta Tarnowa

Rada Miejska w Tarnowie podjęła w połowie września decyzję o uhonorowaniu Witosa w uznaniu jego wybitnych zasług dla Rzeczypospolitej Polskiej oraz społeczności miasta Tarnowa związanych z działalności narodową i patriotyczną. Z wnioskiem w tej sprawie do samorządu wystąpił prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Nastąpiło to po tym, jak w maju Sąd Najwyższy na wniosek kasacyjny Rzecznika Praw Obywatelskich uniewinnił Witosa i innych liderów PSL oraz PPS od skazującego wyroku w procesie brzeskim w latach 30. XX wieku za działalność w Centrolewie, nieprzychylnym piłsudczykom.

Honorowy tytuł dla Wincentego Witosa wręczono Markowi Steindlowi, prawnukowi wybitnego polityka.

Wincenty Witos urodził 21 stycznia 1874 r. w Dwudniakach, przysiółku podtarnowskich Wierzchosławic. Służbę w armii austriackiej odbywał w latach 1895-97 w 11 kompanii 57 pułku piechoty stacjonującej w Tarnowie.

W 1905 r. Witos został wybrany z ramienia Stronnictwa Ludowego do Rady Powiatowej w Tarnowie. W 1911 r. został delegatem do Rady Powiatowej w Radzie Szkolnej Okręgowej w Tarnowie oraz wiceprzewodniczącym Okręgowego Towarzystwa Rolniczego w Tarnowie.

W 1913 r. wybrano go na prezesa zarządu powiatowego Komitetu Towarzystwa Rolniczego w Tarnowie. Na posiedzeniu Rady Naczelnej PSL 1 grudnia 1918 r. w Tarnowie miało dokonać się formalne i praktyczne połączenie stronnictw ludowych - PSL „Piast”, PSL-Lewica i Zjednoczenia Ludowego.

Orkiestra Beethovenowska na Gali Niepodległości w Tarnowie

Uczestnicy piątkowej (10 listopada) Gali Niepodległości wysłuchali koncertu Orkiestry Akademii Beethovenowskiej, która wykonała utwory m.in. Krzesimira Dębskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego oraz Grażyny Bacewicz.

Piknik historyczny i podróż w czasie w Niedomicach

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto