Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Energetycy przygotowują nowe, bezpieczne miejsca dla bocianów do założenia gniazd. Ptaki chętnie osiedlają się na słupach energetycznych

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Zima to czas intensywnych prac energetyków. Co roku prowadzą prace pielęgnacyjne i montują platformy dla bocianów  w około 200 miejscach. Nowopowstałe gniazda wynoszone są powyżej przewodów, którymi płynie prąd
Zima to czas intensywnych prac energetyków. Co roku prowadzą prace pielęgnacyjne i montują platformy dla bocianów w około 200 miejscach. Nowopowstałe gniazda wynoszone są powyżej przewodów, którymi płynie prąd Tauron Dystrybucja
Część bocianów, które już w marcu mogą zawitać do Polski nie zastanie gniazd, które zostawiły w ubiegłym roku odlatując do ciepłych krajów. Rozebrano je, a w ich miejscu zamontowane zostały specjalne konstrukcje, w których ptaki te będą mogły zbudować nowe gniazda – bezpieczne dla nich i dla linii energetycznych. Słupy energetyczne to jedno z ulubionych miejsc, gdzie boćki postanawiają zamieszkać.

Część bocianich gniazd pod Tarnowem do wymiany

Bocianie gniazdo zostało zdemontowane m.in. w Skrzyszowie koło Tarnowa. Było już tak duże i jednocześnie ciężkie, że groziło złamaniem słupa, uszkodzeniem linii energetycznych, a także porażeniem ptaków.

Na słupie zamontowany został specjalny metalowy podest, na którym bociany, które powrócą na wiosnę z ciepłych krajów będą mogły założyć nowe gniazdo. Podobne prace zostały przeprowadzone w wielu miejscach w regionie przez pracowników firmy Tauron.

– Od połowy października do końca lutego energetycy przeglądają gniazda i wybierają te, które wymagają interwencji. Reagujemy też na otrzymane zgłoszenia od mieszkańców i sympatyków ptaków. Wszystko po to, aby zminimalizować zagrożenia dla bocianów oraz zapewnić bezawaryjną pracę linii energetycznych i niezakłócone dostawy prądu – mówi Ewa Groń, rzecznik prasowa TAURON Dystrybucja.

Zdarza się, że gniazda są uszkadzane podczas burz i silnych wiatrów. Tak było w kilku miejscach podczas ostatnich wichur. W sytuacji, gdy gniazdo spadło ze słupa, albo jeżeli zostało przez wiatr lub niesione przedmioty uszkodzone, można to zgłosić do spółki pisząc na specjalnego maila: [email protected]

Na sieci Tauronu znajduje się już ponad 2200 bocianich gniazd. Bociany w ciągu okresu lęgowego nanoszą do nich materiał budulcowy - gałęzie, darń, siano, słomę a nawet śmieci. W efekcie, w jednym roku może przybyć nawet 30-centymetrowa warstwa materiału, ważąca dodatkowych kilkadziesiąt kilogramów. W ten sposób w ciągu kilku lat poszycie gniazda może stracić stabilność i nadmiernie dociążyć słup lub platformę, grożąc ich uszkodzeniem.

Kiedy wypatrywać pierwszych bocianów w Polsce?

- Z ostatnich odczytów lokalizatorów wiadomo, że bociany jeszcze nie wyruszyły w drogę do domu. Pojawiające się doniesienia, że pierwsze bociany już przyleciały mogą świadczyć o tym, że widzimy te, które zdecydowały się na zimowanie w Polsce – wyjaśnia Ewa Groń.

To efekt m.in. zmian klimatycznych i coraz lżejszych zim w naszym kraju.

FLESZ - Polaków jest mniej. Są dane GUS

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto