Edyta Ropek pobiła rekord Polski w pięknym stylu!

Andrzej Mizera
Wielkie brawa dla tarnowianki Edyty Ropek. W piątej edycji pucharu świata we wspinaczce sportowej, zawodniczka Alpinus Azoty Tarnów Team zajęła czwarte miejsce i ustanowiła nowy kobiecy rekord Polski na dystansie 15 metrów.

Ropek rywalizacje w chińskim Xining rozpoczęła od eliminacji. Uzyskała w nich drugi czas. To zapewniło jej rozstawianie w finałowej ósemce.

W ćwierćfinale Edyta pokonała Rosjankę Olgą Evstigniewą. W kolejnej fazie uległa Rosjance, Ksenii Aleksiewiej. Zadecydowało o tym niewielki błąd. Ropek pozostała walka o brąz. Na jej drodze stanęła aktualna mistrzynii świata, Chinką Cuilian He. Było to najszybszy bieg zawodów. Chinka zeszła poniżej magicznej dziesiątki i uzyskać - 9,80 sekundy. Edyta również pobiegła znakomicie ustanawiając swój nowy życiowy rekord na 10,29 s. To zarazem najlepszym czasem wśród polskich zawodniczek! Poprzedni rekord też należał do niej i wynosił 10,57 s.

W rywalizacji kobiet zwyciężyła Rosjanka Julia Lewoczkina, Wśród mężczyzn zwyciężył Rosjanin Sergiej Abrakmanow. W Xining przerwana została dobra pasa Chińczyków. W ostatnich latach podczas zawodów rozgrywanych w tym mieście, zgarniali praktycznie wszystkie miejsca na podium. Teraz się to zmieniło.
Po imprezie tarnowianka nie kryła radości z wyniku jaki osiągnęła.

- Jestem zadowolona z uzyskanego wyniku. Udało mi się pobiec dobrze w eliminacjach. W biegu z Ksenią popełniłam błąd. W rywalizacji z Chinką pobiegłam precyzyjnie. Dzięki temu poprawiłem życiowy rekord - mówi zawodniczka.

Edyta nadal utrzymuje się w ścisłej światowej czołówce rankingu Pucharu Świata 2010. Do tej pory zgromadziła 320 punktów i jest na drugiej pozycji. Wciąż prowadzi Rosjanka Julia Lewoczkina z 406 punktami na swoim koncie. Edycie depcze po piętach druga z Rosjanek Ksenia Aleksiewa z 315 punktami.
- Nadal mamy szansę na puchar. Przed nami dwie decydujące edycje. Nic nie jest jeszcze przesądzone. Przed rokiem i dwoma laty Edyta zwyciężała puchar właśnie na finiszu, podczas finałowych edycji, w Moskwie i Daone. Przed nami pełna mobilizacja - mówi trener Edyty Arkadiusz Kamiński.

Kolejny, przedostatni puchar odbędzie się w południowo koreańskim Chuncheon w dniach 28-30 sierpnia. Finaowa edycja planowana jest w Chinach w Huaiji 29-30 października.