Tarnowianie na podium Mistrzostw Świata Niepełnosprawnych IWAS World Games. Wywalczyli złota, srebro i brąz

Roman Kieroński
Reprezentanci Startu Tarnów tegoroczny sezon zakończyli  mocnym akcentem podczas IWAS World Games w Portugalii
Reprezentanci Startu Tarnów tegoroczny sezon zakończyli mocnym akcentem podczas IWAS World Games w Portugalii archiwum START Tarnów
Trwa dobra passa tarnowskich niepełnosprawnych lekkoatletów. Z zawodów IWAS World Games w portugalskim Monte Gordo licząca pięć osób tarnowska ekipa w ramach Paralekkoatletycznej reprezentacji Polski powróciła z medalami.

Złota Róża Kołakowska

Gwiazdą nr 1 portugalskich mistrzostw była Róża Kołakowska. Zdobyła dwa złote medale w swojej koronnej konkurencji rzucie maczugą oraz w konkursie pchnięcia kulą.

- W konkursie rzutu maczugą w najlepszej próbie uzyskała rezultat niewiele gorszy od swego rekordu świata ustanowionego podczas Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio – mówi trener i kierownik ekipy Bartłomiej Tott.

Przypomnijmy - Róża Kozakowska - urodzona 26 sierpnia 1989 roku w Zduńskiej Woli - choruje na neuroboreliozę stawowo-mózgową a także endometriozę. Była także ofiarą przemocy domowej.

Jej wcześniejsze sukcesy to czwarte miejsce w konkursie skoku w dal w pierwszych w jej karierze MŚ w Dubaju w 2019 roku. Do brązowego medalu zabrakło jej wtedy 23 centymetrów.

W roku 2021 na Igrzyskach Paraolimpijskich w Tokio w konkurencji rzutu maczugą rezultatem 28,74 m ustanowiła wspomniany rekord świata i stanęła na najwyższym stopniu podium. W konkursie pchnięcia kulą zdobyła srebrny medal. Za te osiągnięcia Róża została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a rok później podczas gali 87. Plebiscytu Przeglądu Sportowego na dziesięciu najlepszych sportowców Polski została laureatką w kategorii "Sport bez barier"

Ingrid Renecka pobiegła po srebro

Srebrną medalistką w biegu na dystansie 200 metrów została klubowa koleżanka Róży Kozakowskiej - Ingrid Renecka. Dotychczasowe rekordy życiowe 18-letniej zawodniczki to: 16,57 s w biegu na dystansie 100 metrów, 33,72 s na dystansie 200 metrów i rezultat 3,30 m w konkursie skoku w dal.

- Dla Ingrid medal w Portugalii jest ogromnym sukcesem. Wcześniej odnosiła zwycięstwa w kategoriach wiekowych U-18 i U-20 - przypomina Bartłomiej Tott.

Tarnowski wkład do medalowego dorobku reprezentacji Polski

W konkursie pchnięcia kulą z rezultatem 10,82 m brązowy medal zdobył Damian Ligęza. Jego medal, a także Kozakowskiej i Reneckiej pomogły reprezentantom Polski w zajęciu w klasyfikacji generalnej czwartego miejsca.

Polscy niepełnosprawni lekkoatleci zdobyli w Portugalii 32 medale,w tym 12 złotych,14 srebrnych i 6 brązowych.

Świetny koniec sezonu START-u Tarnów

- To było efektowne zakończenie tegorocznego trudnego i bardzo długiego sezonu. Szczególnie ucieszył mnie powrót do wysokiej formy Damiana Ligęzy. Nasz zawodnik z uwagi na poważną kontuzję musiał zawiesić treningi na kilkanaście miesięcy. W najważniejszej, kończącej sezon imprezie pokazał charakter - cieszył się Bartłomiej Tott. Szkoleniowcem polskich reprezentantów był także zasłużony trener, tarnowianin Piotr Kuczek.

Tarnowscy niepełnosprawni lekkoatleci po krótkim okresie roztrenowania rozpoczną przygotowania do najważniejszych przyszłorocznych imprez - Paralekkoatletycznych Mistrzostw Świata w Paryżu, podczas których zawodnicy oprócz walki o medale toczyć będą rywalizację o przepustki na kolejne Igrzyska Paraolimpijskie.