Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Duża elektrownia fotowoltaiczna powstanie w Tarnowie. Panele produkujące prąd ustawione zostaną na 5-hektarowej działce w Krzyżu

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Panele fotowoltaiczne ustawione zostaną na 5-hektarowej działce w Krzyżu, którą wydzierżawi od Tarnowskiego Klastera Przemysłowego  prywatna firma
Panele fotowoltaiczne ustawione zostaną na 5-hektarowej działce w Krzyżu, którą wydzierżawi od Tarnowskiego Klastera Przemysłowego prywatna firma Pixabay.com
W tarnowskim Krzyżu, na działce należącej do Tarnowskiego Klastera Przemysłowego, powstanie elektrownia fotowoltaiczna. Inwestycja zrealizowana zostanie w sąsiedztwie miejsca, gdzie miasto planuje wykonać odwiert geotermalny.

Tarnowski Klaster Przemysłowy pozyskał inwestora

Elektrownia powstanie na 5-hektarowej działce TKP w Tarnowie Krzyżu, a uruchomi ją działająca w Polsce firma z włoskim kapitałem. Podpisanie umowy w sprawie dzierżawy terenu poprzedzone zostało długimi negocjacjami.

- To poważna firma, mająca na koncie sporo imponujących inwestycji. Nawiązanie z nią współpracy uważam za spory sukces – mówi Robert Wardzała, prezes Tarnowskiego Klastera Przemysłowego S.A.

Chcą podwójnie czerpać z zielonej energii

Przygotowania do inwestycji już się rozpoczęły. Ustalone zostały już kwestie formalne. Teraz rozpoczyna się właściwa budowa. Zadanie jest perspektywiczne również z innego względu. Działka, na której powstanie elektrownia sąsiaduje z terenem, w rejonie ulicy Traktorowej, gdzie wstępne badania wykazały pokłady skrywającej się pod ziemią gorącej wody. Miasto, przy udziale środków zewnętrznych, chce wykonać tutaj odwiert, który pozwoliłby na dokopanie się do cennych, podziemnych pokładów geotermalnych. Gorąca woda z odwiertu mogłaby być wykorzystywana między innymi do ogrzewania mieszkań w Tarnowie.

- W przypadku pomyślnego zrealizowania obu inwestycji cały teren służyłby pozyskiwaniu energii z odnawialnych źródeł – zauważa Robert Wardzała.

Dużym atutem działki w Krzyżu było bliskie sąsiedztwo punktu magazynowania energii, co pozwoli na jej prosty przesył.

Zmiana organizacji ruchu na Piaskówce. Powodem przebudowa jednej z ulic

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto