Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Drzewo Sprawiedliwych na skwerze Starej Synagogi w Tarnowie. To początek projektu tarnowskiego Gaju Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata

Andrzej Skórka
Andrzej Skórka
Drzewo Sprawiedliwych na skwerze Starej Synagogi w Tarnowie upamiętni tych, którzy ratiwali Żydów podczas okupacji
Drzewo Sprawiedliwych na skwerze Starej Synagogi w Tarnowie upamiętni tych, którzy ratiwali Żydów podczas okupacji Andrzej Skórka
Na murze placu Starej Synagogi w Tarnowie zainstalowano Drzewo Sprawiedliwych. Będzie upamiętniało osoby związane z Tarnowem, które ryzykowały własnym życiem, ratując Żydów w czasach okupacji.

Inicjatywa upamiętnienia tarnowian uhonorowanych przez Instytut Yad Vashem tytułem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata zrodziła się w Komitecie Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie.

Drzewo Sprawiedliwych w Tarnowie

Początkowo Drzewo Sprawiedliwych miało być muralem. W trakcie licznych rozważań i dyskusji zdecydowano się ostatecznie na formę ogrodu wertykalnego. Głównym jego elementem jest stalowa konstrukcja przymocowana do muru sąsiadującej z bimą kamienicy, do złudzenia przypominająca fakturą autentyczne drzewo wraz z konarami „wyrastające” z kamienia.

- Drzewo zyska żywą zieleń dzięki bluszczowi, który zostanie posadzony u jego podstawy – opowiada Adama Bartosz, prezes Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie. - Roślina pochodzić będzie z cmentarza żydowskiego. Będzie musiała się ukorzenić, więc zapewne ten proces potrwa co najmniej dwa lata.

Na pniu stalowego drzewa umieszczone zostaną tabliczki z nazwiskami tarnowian – Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.

Tarnowianie ratowali Żydów podczas okupacji

Ilu ich było? W bazie danych Yad Vashem figuruje 17 nazwisk tarnowian.

- Nie jest to jednak lista zamknięta, ponieważ mamy już sygnały o osobach, które pochodziły z Tarnowa, w czasie okupacji mieszkały w innych miastach i tam ratowały Żydów – dodaje Adam Bartosz.

Gaj Sprawiedliwych w Tarnowie

Obok symbolicznego drzewa zasadzony zostanie prawdziwy Gaj Sprawiedliwych. Z tą jednak różnicą, że nie będą w nim rosły drzewka oliwne, tylko tarnina, formowana na kształt drzewek.

Tarnowski Gaj Sprawiedliwych to element szerszego projektu finansowanego przez miasto w ramach tzw. grantu norweskiego „Tarnów – Nowe Spojrzenie”. Jest jednocześnie jednym z elementów koncepcji zagospodarowania dawnej dzielnicy żydowskiej.

W Tarnowie powstanie dzielnica żydowska

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto