Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Do Tarnowa trafiło ponad 16 milionów złotych z funduszy norweskich. Teraz miasto chce sięgnąć również po środki szwajcarskie

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Flagowym zadaniem związanym z wykorzystaniem grantu norweskiego jest utworzenie Tarnowskiego Centrum Dialogu w dawnym Pałacu Ślubów. Budynek przechodzi gruntowaną renowację
Flagowym zadaniem związanym z wykorzystaniem grantu norweskiego jest utworzenie Tarnowskiego Centrum Dialogu w dawnym Pałacu Ślubów. Budynek przechodzi gruntowaną renowację Paweł Chwał
W sumie 55 różnego rodzaju zadań i inicjatyw znalazło się w projekcie „Tarnów – Nowe Spojrzenie”, na realizację którego miasto zdobyło ponad 16 milionów złotych z funduszy norweskich. Dzięki nim w Tarnowie udało się zorganizować wiele wydarzeń masowych, szkoleń i warsztatów, doposażyć miejskie placówki w potrzebny sprzęt, uatrakcyjnić przestrzeń publiczną, sadząc m.in. drzewa, czy też odrestaurować dawny Pałac Ślubów pod potrzeby Centrum Dialogu.

Tarnów skorzystał na funduszach norweskich

Złożony przez Tarnów wniosek do funduszy norweskich okazał się najlepszy spośród 255, które wpłynęły z podobnych miast w całej Polsce. Na projekt składało się szereg różnego rodzaju zadań, które miały na celu przede wszystkim większą integrację tarnowian i zaproszenie ich do aktywnego spędzania czasu w przestrzeni miejskiej. Ich realizacją zajęły się instytucje, podległe magistratowi ale także partnerzy zewnętrzni, jak Akademia Tarnowska, Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej, Izba Przemysłowo-Handlowa, a także stowarzyszenia i fundacje, działające w Tarnowie.

– Przed złożeniem wniosku bardzo długo szukaliśmy takiej osi przewodniej. Przeprowadziliśmy ankiety, zapytaliśmy młodzież, poprosiliśmy różne instytucje o wypowiedzenie się, co jest problemem naszego miasta. I to był rok 2019-2020. Bardzo czytelnie uświadomiliśmy sobie, że potrzebujemy więcej rozmowy, spotkań, więcej dialogu. Cały projekt został skonstruowany właśnie z nastawieniem na takie cele: więcej uczestnictwa obywatelskiego, więcej spotkań. Dlatego gros projektów jest nastawionych na oddanie inicjatywy różnym - mniejszym czy większym grupom społecznym, instytucjom, fundacjom – tłumaczy Roman Ciepiela, prezydent Tarnowa.

Podczas konferencji podsumowującej dotychczasowe działania zrealizowane w ramach projektu „Tarnów – Nowe Spojrzenie” omówiono sporą część z nich.

– Ten projekt jest inny niż wszystkie, gdyż inwestycje były uzupełnieniem szeregu działań, a nie na odwrót. O wiele łatwiej zrealizować jedną, dwie inwestycje, bo łatwiej je rozliczyć. Jednak ten projekt zakładał wzmocnienie dialogu między mieszkańcami i szereg wydarzeń w przestrzeni miejskiej dla różnych grup społecznych – mówi Rafał Koścień, dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta w tarnowskim magistracie.

Co udało się zrobić w ramach projektu "Tarnów - Nowe Spojrzenie"?

Pozyskane środki posłużyły m.in. na organizację różnego rodzaju wydarzeń i imprez (Koralobranie, Powitanie Babiego Lata, Tarnowskie Dionizje czy Spotkanie Miast Partnerskich), szereg szkoleń, w tym e-learningowych, warsztatów i spotkań z nauką i ciekawymi ludźmi, zajęć sportowych i aktywizujących mieszkańców, które odbywały się m.in. w Pałacu Młodzieży. Doposażono m.in. Pasaż Odkryć oraz bibliotekę. Zainicjowane zostały prace związane z powstaniem Dzielnicy Żydowskiej i Gaju Sprawiedliwych, posadzono lipy pomiędzy jezdniami na ul. Słonecznej, powstaje szlak maszkaronów i wodnych murali a na finiszu są także prace przy najdroższym zadaniu w ramach projektu, czyli renowacji dawnego Pałacu Ślubów przy ul. Gumniskiej. Mieścić się będzie w nim Tarnowskie Centrum Dialogu. Prace mają zakończyć się na wiosnę.

– To będzie miejsce spotkań. Tam będzie można przyjść, porozmawiać z innymi, zorganizować spotkania, wspomnienie – dodaje Roman Ciepiela.

Pierwotne plany zakładały zaadaptowanie na Centrum Dialogu ruin spalonej kamienicy przy Wielkich Schodach, ale miastu nie udało się porozumieć z właścicielami, a środki, które w ostatecznym rozrachunku trafiły do Tarnowa z grantu był niższe niż zapowiadano.

Teraz miasto powalczy o miliony od Szwajcarów?

Przed miastem pojawiło się właśnie kolejne wyzwanie. Chce bowiem powalczyć o pieniądze z Funduszy Szwajcarskich. Do zgarnięcia może być nawet 18 milionów franków szwajcarskich na zadania, których realizacja rozłożona będzie w czasie aż do 2029 roku. Cały przyszły rok poświęcony ma być konsultacjom i przygotowaniu wniosku do programu, który obejmować ma pomoc w 12 różnych dziedzinach. Miasto rozważa w tym momencie aplikowanie do dwóch z nich: zarządzanie energią w mieście lub w kwestii gospodarowania odpadami.

- Po tych doświadczeniach z funduszami norweskimi jesteśmy o wiele mądrzejsi i zahartowani. Dostaliśmy niezłą szkołę i mamy dobre doświadczenia, które pozwolą nam przystąpić do dalszych, wspólnych działań. Wiemy, jak to się robi – dodaje Agnieszka Kawa, zastępca prezydenta Tarnowa.

Dotąd zrealizowano zadania za ponad 8,5 mln zł. Projekt potrwa do kwietnia.

Osoby niepełnosprawne dołączą do akcji "Worki sztuki"

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto