Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy Tarnowowi grozi kryzys energetyczny? MPEC zapowiada kolejną podwyżkę cen ciepła oraz wyłączenie jednego kotła węglowego

Robert Gąsiorek
Robert Gąsiorek
MPEC zapowiada już trzecią podwyżkę za ciepło w tym roku
MPEC zapowiada już trzecią podwyżkę za ciepło w tym roku archiwum
Tarnowskie Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zapowiada kolejną podwyżkę ciepła systemowego. Nowa taryfa ma zostać wprowadzona z początkiem października. Spółka tłumaczy to rosnącymi kosztami produkcji energii.

Ukraiński ekspert wojskowy o wyrzutniach HIMARS

od 16 lat

Mieszkańcy Tarnowa zapłacą jesienią jeszcze więcej za ciepło

W tym roku tarnowian już dwukrotnie dotknęły podwyżki ciepła systemowego. Ostatnia miała miejsce w czerwcu, a od kolejnego sezonu grzewczego mieszkańcy będą płacić jeszcze wyższe rachunki. MPEC już złożył do Urzędu Regulacji Energetyki MPEC wniosek w sprawie nowej taryfy za ciepło, która ma obowiązywać od 1 października.

- Przy zatwierdzaniu taryf Urząd Regulacji Energetyki odnosi się do poniesionych kosztów przez spółkę, które wystąpiły w okresie poprzedzającym, a mamy wciąż dużą dynamikę wzrostu tych cen. Czyli w momencie zatwierdzania zmiany taryfy często są one już wyższe i stąd częste podwyżki - mówi Tadeusz Sieńczak, prezes MPEC w Tarnowie.

Rachunki tarnowian za ciepło wzrosną o około 10 proc. Wpływ na to ma wzrost cen paliw, którymi zasilane są kotły MPEC, a także koszty emisji dwutlenku węgla i wysoka inflacja, która przekłada się na wyższe koszty materiałów eksploatacyjnych i remontowych.

MPEC w Tarnowie musi używać coraz mniej węgla

W minionym sezonie głównym paliwem grzewczym, który stosował MPEC był węgiel. Do końca roku spółka również głównie z tego paliwa zamierza korzystać.

- Gromadzimy zapasy węgla i jeśli kolejne jego dostawy w sierpniu zostaną zrealizowane zgodnie z umową, to będziemy mieli pełne pokrycie na potrzeby energetyczne nadchodzącego sezonu grzewczego - podkreśla Sieńczak.

Od 2023 roku spółka musi jednak zmienić strukturę produkcji ciepła. Aby dostosować się do wymogów unijnych dotyczących emisji CO2 MPEC zmuszony jest z dniem 31 grudnia tego roku wyłączyć jeden kocioł węglowy.

- Będziemy w szerszym zakresie stosować gaz. W razie problemów możemy też sięgnąć po olej opałowy do zasilania kotłów elektrociepłowni Piaskówka - mówi prezes Sieńczak.

MPEC zamierza także zwiększyć dostawy ciepła z elektrociepłowni Grupy Azoty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto