Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Będzie obowiązek czipowania psów i kotów? Radni z Tarnowa poparli ogólnopolską kampanię „PiESEL – nadaj zwierzęciu tożsamość”

Robert Gąsiorek
Robert Gąsiorek
Miłośnicy zwierząt podkreślają, że obowiązek czipowania psów i kotów wpłynąłby na zmniejszenie bezdomności wśród tych zwierząt.
Miłośnicy zwierząt podkreślają, że obowiązek czipowania psów i kotów wpłynąłby na zmniejszenie bezdomności wśród tych zwierząt. archiwum
Tarnowscy radni podczas czwartkowej (29 lutego) sesji poparli postulaty ogólnopolskiej kampanii społecznej „PiESEL – nadaj zwierzęciu tożsamość”. Dotyczy ona wprowadzenia w Polsce obowiązkowego czipowania i rejestracji psów oraz kotów.

Tarnowscy radni poprą obowiązek czipowania zwierząt?

Kampanię „PiESEL – nadaj zwierzęciu tożsamość” organizuje grupa miłośniczek zwierząt reprezentujące różne środowiska. Zabiegają one o to, aby polski rząd przyjął ustawę w sprawie obowiązku czipowania i rejestracji psów oraz kotów. Ich zdaniem w sposób znaczący wpłynęłoby to na zmniejszenie bezdomności zwierząt.

Poparcia dla swojej akcji szukają m.in. w lokalnych samorządach. Specjalne uchwały w tej sprawie podjęto już w Toruniu, Przemyślu, Rzeszowie, Grodzisku Mazowieckim i Płocku. W ostatnim dniu lutego do tego grona dołączył Tarnów.

- Jest to uchwała intencyjna, która oczywiście wzmacnia przekaz, że powinny nastąpić zmiany w prawie w Polsce, w zakresie rejestracji zwierząt, nadawania im oznaczeń, przypisywania ich też do właścicieli. W dużej mierze problem bezdomności zwierząt, z tego wynika, że są porzucane, a takie związanie z właścicielem i obowiązkowa rejestracja pozwoli bardzo szybko znaleźć właściciela - mówi Jakub Kwaśny, przewodniczący Rady Miejskiej w Tarnowie.

Rejestr psów i kotów Polsce

Organizatorki kampanii „PiESEL – nadaj zwierzęciu tożsamość” chcą, aby powstał ogólnopolski rejestr psów i kotów. Właściciele zwierząt mieliby obowiązek ich czipowania. Następnie do bazy wprowadzany byłby numer mikroczipa wraz z niezbędnymi informacjami o zwierzęciu oraz danymi jego opiekuna pozwalające na niezwłoczne jego ustalenie.

Jak przyznają członkowie organizacji prozwierzęcych, którzy na co dzień zajmują się bezdomnością psów i kotów, obecnie tylko garstka właścicieli decyduje się na czipowanie swoich pupili.

- Jestem całym sercem za czipowaniem zwierząt. Po pierwsze w przypadku ucieczki zwierzęcia jesteśmy w stanie bardzo szybko namierzyć właściciela u każdego weterynarza. Poza tym to ogranicza procedury i czas, bo nie trzeba wysyłać zwierzęcia do schroniska, gdzie później musi czekać na właściciela - zaznacza Dorota Lewicka z OTOZ Animals w Tarnowie.

Za poparciem postulatów akcji „PiESEL – nadaj zwierzęciu tożsamość” głosowało 19 tarnowskich radnych, nie było żadnego głosu sprzeciwu.

"One Bilion Rising" na tarnowskim Rynku

od 12 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto