Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zdrowy, zielony region: Małopolska droga do zeroemisyjności

Agnieszka Aulich
Agnieszka Aulich
W Małopolsce dostrzegamy i doceniamy wszelkie inicjatywy proekologiczne. Chcemy zdrowego życia!
W Małopolsce dostrzegamy i doceniamy wszelkie inicjatywy proekologiczne. Chcemy zdrowego życia! Freepik
Już na co dzień każdy z nas odczuwa zmiany klimatu i coraz bardziej dotkliwie przekonuje się o rosnących cenach energii elektrycznej czy wysokich kosztach gazu. W Małopolsce nie ustaje w walka o czyste powietrze i korzystne rozwiązania proekologiczne, także dla kieszeni mieszkańców.

Spis treści

ZOBACZ NASZ DODATEK SPECJALNY

Odczuwalne zmiany klimatyczne

Każdy z nas dostrzega, jak zmienia się klimat. Liczne badania potwierdzają, że większośc mieszkańców naszego regionu zdaje sobie sprawę z konsekwencji oddychania zanieczyszczonym powietrzem i wie, jakie są jego źródła.

Codzienna pogoda jest chwilowym stanem atmosfery, ale klimat to statystyczny stan atmosfery, zmieniający się znacznie wolniej niż pogoda, za to z o wiele poważniejszymi konsekwencjami dla całego środowiska naturalnego. Zmiany klimatu same w sobie nie są niczym nowym, ale nowy jest ogromny wpływ na klimat czynnika, jakim jest działalność człowieka.

Kiedyś rozwój przemysłowy nie był tak szybki, miasta nie były tak strukturalnie rozwinięte, a zmianami klimatycznymi nikt sobie nie zawracał głowy. Intensyfikacja zapotrzebowania na energię elektryczną, dynamiczny rozwój firm, ale i rozrastanie się aglomeracji spowodowały z jednej strony realne ryzyko wyczerpania paliw kopalnych, z drugiej niespotykane wcześniej zanieczyszczenie środowiska naturalnego i wzrost średniej globalnej temperatury.

Zdrowe życie w cenie

Wszyscy chcemy żyć zdrowo i oddychać czystym powietrzem. Jako społeczeństwo wciąż się zmieniamy, ale życie i zdrowie naszych najbliższych jest wartością stałą. W Małopolsce ekologia stosowana na co dzień w gminach, firmach i domach naprawdę się opłaca.

Począwszy od małych, codziennych rzeczy, takich jak robienie przemyślanych zakupów, zwracania uwagi na pochodzenie produktów spożywczych i wyboru lokalnych producentów, stosowania ekokosmetyków i unikania detergentów, konsekwentnej segregacji odpadów, aż do recyclingu, czyli stosowania w praktyce gospodarki obiegu zamkniętego.

Energooszczędność na co dzień

Ostatnie lata przyniosły dynamiczny rozwój energetyki, opartej na alternatywnych źródłach energii. Bardzo istotna stała się energooszczędność gospodarstw domowych. Jak mówi Józef Gawron, wicemarszałek województwa małopolskiego, „myślenie o ekologii nie jest przeszkodą w rozwoju gminy czy firmy, ale atutem, który warto podkreślać”.

Województwo małopolskie należy do krajowych liderów działań na rzecz poprawy jakości powietrza i klimatu. W ostatnich latach odnotowano szybki wzrost liczby instalacji ekologicznych w urządzeniach grzewczych. Małopolanie chętnie sięgali też po dotacje do nowych źródeł ciepła. Większość gmin w naszym regionie utworzyła lokalne punkty obsługi rządowego programu Czyste Powietrze. Dzięki kompetentnym ekodoradcom mieszkańcy zyskali łatwy dostęp do specjalistów, którzy pomagają pozyskać dotację do wymiany pieców. Ekologiczne rozwiązania, jak pompy ciepła czy kotły na biomasę są coraz powszechniejsze.

Także instalacje fotowoltaiczne biją w Małopolsce rekordy popularności. Nic dziwnego; instalacja fotowoltaiczna już od pierwszych miesięcy od uruchomienia sprawia, że płacisz mniej za prąd. Fotowoltaika jest bezpieczna w działaniu, nie powoduje zanieczyszczenia środowiska, nie emituje szkodliwych gazów, nie przyczynia się do produkcji odpadów, ani nie hałasuje podczas pracy.

Dzięki posiadanej instalacji fotowoltaicznej możemy też - za darmo - naładować auto elektryczne. Jak to możliwe?

Promieniowanie słoneczne przetwarzane jest przez instalacje fotowoltaiczną w energię elektryczną prądu przemiennego, która dostarczana jest do ładowarki. Ładowarka w inteligentny sposób zarządza ilością energii elektrycznej, ładującej baterie w samochodzie elektrycznym. To zdecydowanie tańsze oraz bardziej ekologiczne rozwiązanie niż tradycyjne tankowanie na stacji paliw.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zdrowy, zielony region: Małopolska droga do zeroemisyjności - Dziennik Polski

Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto