Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zabytkowy budynek szpitala Szczeklika w Tarnowie zostanie uratowany! Dawny szpital żydowski zmienia się nie do poznania. Mamy zdjęcia!

Paulina Marcinek-Kozioł
Paulina Marcinek-Kozioł
Wideo
od 16 lat
Trwają prace związane z modernizacją jednego z najstarszych obiektów na terenie Specjalistycznego Szpitala im. Edwarda Szczeklika. Zabytkowy budynek dawnego szpitala żydowskiego doczekał się remontu i powoli zmienia swoje oblicze. Ponad stuletni obiekt będzie miał też nowe przeznaczenie.

Zabytkowy budynek w centrum Tarnowa uratowany

Remontowany budynek to jeden z najstarszych obiektów znajdujących się na terenie szpitala Szczeklika z wyjątkową historią. Został wybudowany przed I wojną światową na potrzeby ludności pochodzenia żydowskiego, stanowiącej wówczas ponad czterdzieści procent mieszkańców Tarnowa. Po II wojnie światowej został włączony do miejskiego szpitala. Przez długi czas znajdował się tam oddział obserwacyjno-zakaźny dzieci. W budynku częściowo mieściły się też pomieszczenia administracyjne i zaplecze techniczne. Jednak jego stan postawiał wiele do życzenia, a wiekowy obiekt wymagał generalnego remontu i po od kilku lat stoi pusty.

- Dużo myśleliśmy, co zrobić z tym budynkiem. Po pierwsze prezentował on pewną wartość architektoniczną, po drugie jego stropy i fundamenty były w całkiem niezłym stanie. Chciałem zachować także fragment wartości historycznej w „starym” tarnowskim szpitalu, żeby nie był tylko z nazwy „starym” – tłumaczy Marcin Kuta, dyrektor Specjalistycznego Szpitala im. Edwarda Szczeklika w Tarnowie.

W dawnym szpitalu żydowskim będzie administracja szpitala

Pomysłów na nową funkcję dawnego żydowskiego szpitala było sporo. Myślano nawet o muzeum, w którym zaprezentowana zostałaby historia szpitala Szczeklika. Jednak pomysł nie doczekał się realizacji. Ostatecznie zdecydowano, że do wyremontowanego budynku przeniesie się administracja szpitala.

- Wprowadzenie tam jakiejkolwiek działalności medycznej bardzo podrożyłoby koszty przebudowania budynku, a on i tak nigdy nie spełniałby takiej funkcji, jaką chciałoby się mieć w nowo wybudowanych i wyremontowanych pomieszczeniach placówek medycznych – tłumaczy Marcin Kuta.

Modernizacja zabytkowego budynku rozpoczęła się w maju. Według opracowanej koncepcji bryła architektoniczna obiektu zostanie zachowana. Wyburzone zostały tylko dobudowane przed laty izolatki, izba przyjęć oraz dodatkowe wejścia do budynku.

Prace idą zgodnie z planem i mają potrwać rok. W tej chwili prowadzone są roboty zarówno na zewnątrz jak i w środku. Poprawiona została już m.in. konstrukcja dachu, obecnie trwa wymiana starej blachy na nową dachówkę.

Pomieszczenia administracji, które zwolnią się po przeprowadzce, do zabytkowego budynku nie będą stały puste. Szpital Szczeklika ma już kilka pomysłów jak je wykorzystać. Mają tam powstać m.in. sale seminaryjne dla studentów Wydziału Lekarskiego Akademii Tarnowskiej czy poradnie specjalistyczne. Jednak dyrekcja nie chce na razie zdradzać szczegółów.

Remont dawnego szpitala żydowskiego został wyceniony wstępnie na 12 milionów złotych. Niewykluczone, że cena jednak wzrośnie, ponieważ obiekt jest wiekowy i mogą pojawić się różnie techniczne niespodzianki. Lecznica jest jednak na to przygotowana, a całość finansowana jest z pieniędzy inwestycyjnych szpitala.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto