Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tuchów. Kolejne domy przejdą modernizację za pieniądze z programu "Stop Smog". Mieszkańcy wymienią stare piece i docieplą ściany

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Dzięki środkom pozyskanym z programu "Stop Smog" w gminie Tuchów zmodernizowanych zostanie 121 budynków. W wielu z nich piece węglowe zostaną zastąpione ekologicznymi
Dzięki środkom pozyskanym z programu "Stop Smog" w gminie Tuchów zmodernizowanych zostanie 121 budynków. W wielu z nich piece węglowe zostaną zastąpione ekologicznymi Archiwum PP/Adam Wojnar
Kolejne budynki w gminie Tuchów przejdą modernizację przy wsparciu środków z rządowego programu „Stop Smog”. Prace obejmują m.in. wymianę pieców węglowych na ekologiczne, okien i drzwi, a także docieplenie stropów oraz ścian. W ten sposób mieszkańcy oszczędzą na ogrzewaniu, a konsekwencją tego ma być czystsze powietrze, którym oddychają.

Ostatnie wolne miejsca w programie "Stop Smog" w Tuchowie

Tuchów znajduje się na niechlubnej liście najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce. Aby zmienić ten stan rzeczy od kilku lat podejmowane są przez samorząd różne działania, które przełożyć się mają przede wszystkim na większą świadomość mieszkańców na temat tego, jak ważne jest to, czym ogrzewają swoje domy. To jedyna gmina w powiecie tarnowskim, która zdobyła blisko 4,5 mln złotych dofinansowania z rządowego programu „Stop Smog”. Samorząd dołożył do niego niespełna 2 mln zł. Pieniądze te pozwolić mają na kompleksową modernizację w sumie 121 budynków mieszkalnych.

- W 15 z nich prace już zostały zakończone, w kolejnych 15 trwają, a dla kolejnych 16 rozpoczęliśmy przetarg. W sumie wpłynęło już 91 wniosków, a to oznacza, że zostało nam jeszcze tylko 30 wolnych miejsc – wylicza Magdalena Marszałek, burmistrz Tuchowa.

Skorzystają mieszkańcy i... powietrze

Warto się pospieszyć, gdyż program umożliwia zrealizowanie różnego rodzaju prac modernizacyjnych na bardzo korzystnych warunkach przy stosunkowo niewielkim wkładzie własnym (to maksymalnie 10 proc., czyli góra 5-6 tys. zł).

- Są inne programy, ale w nich mieszkańcy muszą sami wypełnić skomplikowane wnioski, samemu znaleźć wykonawcę prac oraz je opłacić najpierw w całości ze swojej kieszeni licząc później na zwrot części poniesionych kosztów. W „Stop Smog” formalności są po stronie gminy. Urząd bierze na siebie znalezienie wykonawcy, odbywa się to w ramach przetargu, stąd jest taniej a na dodatek jest on sprawdzony. Mieszkaniec płaci tylko wyliczony swój wkład i nic więcej go nie interesuje – tłumaczy burmistrz Tuchowa.

Wysokość dofinansowania może wynieść nawet 53 tysiące złotych. Program adresowany jest dla osób mniej zamożnych, stąd nie wszyscy mogą z niego skorzystać. Obowiązuje kryterium dochodowe.

Gmina chce zakończyć nabór chętnych jak najszybciej, aby większość prac można było zrealizować jeszcze w tym roku. Ci, którzy mają wyższy dochód, mogą korzystać z programu „Czyste Powietrze”, w którym nie ma takiego kryterium.

Sezon rowerowy już niedługo! Jaki rower wybrać?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto