Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy cmentarz w Tarnowie. Na żołnierskie mogiły powróciły nagrobki. W czasach PRL nekropolię zrównano z ziemią [ZDJĘCIA]

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Prace przy odtworzeniu cmentarza 202 zbliżają się do finału. Na nekropolii wykonano kwatery, ustawiono nagrobki oraz przymocowywane są do nich tabliczki z nazwiskami pochowanych w tym miejscu
Prace przy odtworzeniu cmentarza 202 zbliżają się do finału. Na nekropolii wykonano kwatery, ustawiono nagrobki oraz przymocowywane są do nich tabliczki z nazwiskami pochowanych w tym miejscu Paweł Chwał
Blisko dwieście kwater wykonano na działce pomiędzy ulicami: Starodąbrowską oraz Szpitalną i al. M. B. Fatimskiej w Tarnowie, odtwarzając zapomniany cmentarz wojenny nr 202. Miejsce to – po latach niebytu – przypomina w końcu nekropolię.

Zapomniana nekropolia w Tarnowie skrywa niemal 1500 żołnierzy

Na porośniętym trawą, rozległym terenie , który w latach 60-tych splantowano pod budowę kolejnych bloków mieszkalnych przy ul. Szpitalnej spoczywa 1485 żołnierzy: 680 austro-węgierskich, 9 niemieckich oraz 796 rosyjskich. Wśród nich są również Polacy, którzy walczyli po obu stronach frontu, wcieleni do różnych armii.

Pierwotnie znajdował się w tym miejscu XIX-wieczny, garnizonowy cmentarz armii austriackiej. W czasie I wojny światowej nekropolia znacznie się rozrosła, gdyż chowano na niej poległych w walkach w okolicach Tarnowa w 1914 roku i w początkach 1915 roku, oraz żołnierzy zmarłych w tarnowskich szpitalach i lazaretach.

Do zabudowy działki ostatecznie nie doszło, ale po byłym cmentarzu nie było praktycznie śladu. O tym, że pochowani są tutaj ludzie, świadczyły jedynie pojedyncze krzyże i pozostałości nagrobków, przy których składano kwiaty i palono świece.

Miejsce to upodobali sobie amatorzy libacji, a wielu mieszkańców okolicznych bloków wyprowadzało tutaj psy na spacer.

- Niektórzy mają do nas wręcz żal o to, że odtwarzamy tutaj cmentarz. Twierdzą, że przez lata żadnych grobów tu nie było i po co to zmieniać – przyznają robotnicy, którzy od kilku miesięcy wykonują kwatery i wytyczają alejki na zapomnianej nekropolii.

Słowacy na cmentarzu 202 w Tarnowie odnaleźli mogiłę swojego dziadka

Prace powoli zbliżają się do finału. Do kamiennych płyt nagrobnych przymocowywane są sukcesywnie tabliczki z nazwiskami pochowanych, gdyż udało się zidentyfikować wielu z nich. Zwieńczeniem płyt będą czarne, żeliwne krzyże. Przy okazji oczyszczony i odnowiony został pomnik stojący na środku nekropolii.

Przy niektórych nagrobkach już pojawiły się wiązanki i świece. Grób swojego krewnego, pochowanego w tym miejscu odwiedzili niedawno m.in. Słowacy, którzy kilkanaście lat temu ustawili na zapuszczonej działce krzyż z tabliczką upamiętniającą zmarłego dziadka.

- Byli bardzo mile zaskoczeni tym, jak bardzo to miejsce się zmieniło, że wreszcie zaczyna wyglądać, jak cmentarz. Zresztą pozytywnych głosów odbieramy zdecydowanie więcej niż negatywnych – przekonują pracownicy. Jeżeli pogoda pozwoli to cmentarz będzie gotowy na listopadowe święta.

Odbudowa nekropolii jest możliwa dzięki szerszemu projektowi, na który służby wojewody pozyskały dofinansowanie unijne. Zakłada on rewitalizację w sumie 41 cennych, choć zaniedbanych cmentarzy I-wojennych w Małopolsce, w tym wielu w rejonie Tarnowa.

Nie będzie podwyżek ani dodatkowych benefitów dla pracowników

od 16 lat

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto