Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnów. W kilkudziesięciu punktach w Tarnowie będzie wydawany jodek potasu w razie wystąpienia zagrożenia radiacyjnego. Sprawdź adresy

OPRAC.:
Robert Gąsiorek
Robert Gąsiorek
Tabletki jodku potasu będą wydawane w Tarnowie głównie w placówkach oświatowych
Tabletki jodku potasu będą wydawane w Tarnowie głównie w placówkach oświatowych archiwum
Do Tarnowa trafiło 133 tysiące dawek jodku potasu. Będzie on wydawany na wypadek wystąpienia zagrożenia radiacyjnego. Według zapewnień specjalistów, jego przyjęcie pozwoli na ochronę organizmu przed radioaktywnym promieniowaniem. W mieście pod Górą św. Marcina wytypowano 59 miejsc, gdzie w razie konieczności dystrybuowany będzie jodek potasu. Zobaczcie gdzie na poszczególnych osiedlach w Tarnowie będzie można będzie się zgłosić po ten specyfik w razie wystąpienia zagrożenia. Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

O zagrożeniu powiadomi alert RCB

Na terenie całej Polski odbywa się prewencyjna dystrybucja jodku potasu. Do Małopolski trafiło w sumie ponad 5 mln tabletek, z czego 133 tysiące przewieziono do Tarnowa.

- Gdyby nam brakowało, to mamy zapewnienie wojewody, że z rezerwy będziemy mogli na bieżąco uzupełniać zapasy - mówi Grzegorz Habel, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa UMT.

Po odbiór tabletek do wyznaczonych punktów, nie muszą się zgłaszać wyłącznie mieszkańcy miasta, ale każdy, kto przebywa akurat w pobliżu.

- W przypadku wystąpienia mało prawdopodobnego zdarzenia, jakim jest skażenie radiacyjne, służby państwowe natychmiast powiadomią wszystkich mieszkańców wszystkimi dostępnymi kanałami, czyli m.in. za pomocą alertu RCB. Wówczas rozpocznie się dystrybucja bezpośrednio do obywateli. Dystrybucja ta będzie maksymalnie uproszczona. Jeśli pojawi się rzeczywiste zagrożenie, jest oczywiste, że będzie się liczył czas. Osoby zgłaszające się do Punktów Wydawania Tabletek Jodku Potasu w gminach nie będą musiały legitymować się dowodem osobistym czy innym dokumentem. Każdy otrzyma taką liczbę tabletek, jak wskaże – dla siebie i dla swoich bliskich, z zaznaczeniem, ze dawkowanie musi się odbywać zgodnie z zaleceniami, inaczej może komuś zaszkodzić - tłumaczy Łukasz Kmita, wojewoda Małopolski.

Kiedy przyjąć jodek potasu i w jakiej ilości?

Jodek potasu przyjmuje się w przypadku narażenia na radioaktywny jod uwolniony podczas katastrofy jądrowej. Powinien być podany jak najszybciej wszystkim, którzy znajdują się w strefie skażenia, najlepiej do dwóch, a maksymalnie w ciągu 8 godzin od uwolnienia radioaktywnego związku, w tym u dzieci, kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Rekomendowana wysokość dawki jodku potasu po ogłoszeniu katastrofy nuklearnej zależna jest od wieku. Przy założeniu, że każda tabletka zawiera 65 mg potasu jodku, co odpowiada 50 mg jodu, jednorazowa dawka wynosi:

  1. noworodki poniżej jednego miesiąca – ¼ tabletki (16 mg jodku potasu, zawierającego 12,5 mg jodu),
  2. dzieci od 1. miesiąca życia do 3 lat – pół tabletki (32 mg jodku potasu, zawierającego 25 mg jodu),
  3. dzieci w wieku od 3 do 12 lat – 1 tabletka (65 mg jodku potasu, zawierającego 50 mg jodu),
  4. dzieci w wieku powyżej 12 lat, osoby dorosłe oraz w wieku podeszłym – 2 tabletki (130 mg jodku potasu, zawierającego 100 mg jodu).

Należy przyjąć pojedynczą dawkę dobową. Będzie ona chronić przed wystawieniem na działanie promieniowania przez maksymalnie 24 godziny.

- Zastosowanie jodku potasu w dawce blokującej funkcję tarczycy jest standardowym działaniem prewencyjnym, przygotowanym i zatwierdzonym przez WHO oraz Międzynarodową Agencję Atomistyczną na wypadek incydentu nuklearnego. Należy jednak pamiętać o zagrożeniach, jakie mogą wynikać z nieuzasadnionego i niekontrolowanego stosowania tego preparatu. Nie można przyjmować jodku potasu na własną rękę i „ na zapas”, a w wątpliwych przypadkach należy zawsze skonsultować się z lekarzem. Dlatego nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania jodku potasu, nie zawsze można go stosować. Przede wszystkim nie można go stosować w przypadku uczulenia na którykolwiek składnik preparatu, także w przypadku, gdy występuje nadczynność tarczycy lub zaostrzające się pod wpływem jodu niektóre choroby np. opryszczkowe zapalenie skóry (choroba Duhringa) czy też zapalenie naczyń z hipokomplementemią. Należy unikać przyjmowania jodu w przypadku podejrzenia nowotworu tarczycy; co może zaburzać diagnostykę i leczenie - zaznacza dr hab. n. med. Elwira Przybylik-Mazurek, małopolski wojewódzki konsultant w dziedzinie endokrynologii.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto