Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnów. Ukraińskie dzieci w tarnowskich szkołach i przedszkolach. Są już pierwsi chętni do podjęcia nauki

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Z myślą o dzieciach, które  nie znają języka polskiego planowane jest utworzenie w Tarnowie specjalnego oddziału przygotowawczego
Z myślą o dzieciach, które nie znają języka polskiego planowane jest utworzenie w Tarnowie specjalnego oddziału przygotowawczego Pixabay.com
Na początek troje ukraińskich dzieci zostało zapisanych do przedszkola i szkół w Tarnowie, a rodzice kolejnych sygnalizują, że również chcą skorzystać z tej możliwości. Miasto spodziewa się tego, że chętnych będzie znacznie więcej i myśli o otwarciu specjalnego oddziału przygotowawczego, w którym na początek będą uczyć się dzieci, które nie znają języka polskiego.

FLESZ - Rosja bombarduje ukraińskie miasta. Coraz więcej ofiar

od 16 lat

Dużo dzieci wśród uchodźców w Tarnowie

PO tygodniu od agresji Rosji na Ukrainę, w Tarnowie według szacunkowych danych może przebywać nawet już około pół tysiąca osób zza wschodniej granicy. Wśród nich dużą część stanowią dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym.

- W tym momencie trudno stwierdzić, co będzie dalej i jak długo te osoby będą przebywać w Tarnowie. Nawet, gdyby nie był to pobyt stały, to nie możemy ich zostawić samych sobie. Stąd nasze wybiegające działania, aby objąć dzieci uchodźców systemem edukacji – tłumaczy Bogumiła Porębska, zastępca prezydenta Tarnowa.

Znający choć w niewielkim stopniu język polski mogą zgłaszać się do tarnowskich szkół – podstawowych i średnich. Są pierwsi chętni.

- Mamy jedno dziecko zapisane do podstawówki i jedną chętną uczennicę do liceum. Ponadto został przyjęty również jeden przedszkolak – mówi Bogumiła Porębska.

Zainteresowanie nauką w SP nr 5 zgłaszają też rodzice kolejnych dwóch dzieci z Ukrainy.

Magistrat szuka osób, które znają ukraiński

Barierę językową w dostępie do edukacji ma pomóc przełamać oddział przygotowawczy, który mógłby powstać w jednej lub nawet kilku – jeśli będzie zainteresowanie – tarnowskich szkołach. Dzieci uchodźców uczyliby się w nim polskiego.

Potrzebne są jednak do niego osoby, który znają język ukraiński, zwłaszcza z wykształceniem pedagogicznym. Stąd apel magistratu. Zgłoszenia przyjmowane są wydziale edukacji. Mile widziani są studenci i osoby z Ukrainy, które mieszkały już wcześniej w Polsce i znają nasz język.

- Na razie trudno nam powiedzieć, ile tych dzieci może być. Sytuacja jest wciąż świeża, ludzie ci dopiero co przybyli do naszego kraju, kolejni są w drodze. Czekamy też na stosowne rozporządzenia w tej sprawie ministra edukacji – dodaje Bogumiła Porębska.

Wiceprezydent liczy, że częściową odpowiedź na to, jak duże może być zainteresowanie posłaniem dzieci do tarnowskich szkół da sobotnie spotkanie integracyjne dla Ukraińców, które odbędzie się o godz. 15 w sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych. Deklaruje, że procedury przyjęcia do placówek oświatowych mieście będą maksymalnie uproszczone, a dzieci dodatkowo mogą liczyć na opiekę psychologów.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto