Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnów. Szczepienia przeciw COVID-19. W Tarnowie i powiecie szczepionkę przyjęło już ponad 1200 pracowników służb medycznych

Paweł Chwał
Paweł Chwał
W pierwszej kolejności szczepionkę przeciw COVID-19 otrzymuja pracownicy sektora medycznego i farmaceuci
W pierwszej kolejności szczepionkę przeciw COVID-19 otrzymuja pracownicy sektora medycznego i farmaceuci Pixabay.com
Ponad 1200 osób – pracowników szpitali, placówek medycznych i DPS-ów oraz farmaceutów z Tarnowa i powiatu tarnowskiego zaszczepiło się do wtorku (5 stycznia) w obu tarnowskich szpitalach: wojewódzkim im. św. Łukasza oraz specjalistycznym, im. Edwarda Szczeklika.

FLESZ - Ruszyły szczepienia przeciw COVID-19

Szczepienia przeciw COVID-19 w Polsce, rozpoczęły się zaraz po świętach Bożego Narodzenia - 27 grudnia

W pierwszym etapie tzw. „zero” szczepionkę otrzymują: pracownicy ochrony zdrowia, domów pomocy społecznej oraz personel administracyjny tych placówek.

Szczepienia w szpitalu im. Edwarda Szczeklika w Tarnowie

- W naszym szpitalu zaszczepionych zostało dotąd ponad 500 osób. Kolejne 500 dawek dawek szczepionki planujemy podać w przyszłym tygodniu – wylicza Marcin Kuta, dyrektor szpitala specjalistycznego im. Szczeklika w Tarnowie.

W tym gronie są nie tylko pracownicy kierowanego przez niego szpitala, ale także innych placówek medycznych z Tarnowa, w tym m.in. przychodni CenterMed oraz domów pomocy społecznej, a także farmaceuci. Spośród załogi szpitala Szczeklika zaszczepiło się dotąd 30 procent pracowników.

Szczepienia przeciwko koronawirusowi w szpitalu im. św. Łukasza w Tarnowie

Nieco wyższy odsetek zaszczepionych, bo sięgający 40 proc. załogi, jest w drugim tarnowskim szpitalu – św. Łukasza. Szczepionkę przyjęło dotąd ponad 700 pracowników lecznicy plus ok. 400 z innych placówek medycznych w regionie, w tym m.in. z Zespołu Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie.

- Chęć zaszczepienia się deklarują kolejni pracownicy służb medycznych, gdyż termin zgłoszeń dla osób w etapie „0” został wydłużony do 14 stycznia. Wśród nich są między innymi osoby, które początkowo były niechętne temu, ale widząc, że nic złego się nie dzieje u ich kolegów i koleżanek z pracy po zaszczepieniu, uznały, że też chcą skorzystać z tej możliwości – tłumaczy Damian Mika, rzecznik szpitala im. św. Łukasza w Tarnowie.

Placówki jednocześnie zabezpieczyły drugie tyle dawek szczepionki na powtórne podanie jej osobom, które już zaszczepiły się przeciw COVID-19.

Kolejna grupa osób zostanie włączona do szczepień 25 stycznia

W następnym etapie szczepień, który ruszy 25 stycznia zaszczepić się będą mogli:

  • pensjonariusze domów pomocy społecznej, zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu,
  • osoby powyżej 60. roku życia,
  • służby mundurowe,
  • nauczyciele.

Od 15 stycznia zacznie działać system rejestracyjny, który pozwoli zapisywać się na szczepienie przeciw koronawirusowi. Zapisy odbywać się będą poprzez specjalną infolinię, u lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, na specjalnej stronie internetowej lub przez Internetowe Konto Pacjenta. Szczepienia będą prowadziły szpitale i przychodnie, również prywatne, które zgłosiły się i zostały zaakceptowane w trakcie naboru prowadzonego przez Narodowy Fundusz Zdrowia, szczepić będą również lekarze w prywatnych gabinetach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto