Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnów. Rewolucja w komunikacji miejskiej. Od 1 stycznia z rozkładów MPK znika 10 linii autobusowych. Inne do modyfikacji [WYKAZ ZMIAN]

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Autobus linii nr 31 będzie teraz jeździł częściowo zmienioną trasą
Autobus linii nr 31 będzie teraz jeździł częściowo zmienioną trasą Paweł Chwał
Tarnowian czeka od Nowego Roku duża zmiana rozkładu jazdy miejskich autobusów. Korekta była konieczna w związku z tym, że od 1 stycznia nie będą już kursowały linie podmiejskie, z których korzystali także mieszkańcy miasta. Część autobusów na pozostałych liniach zmieni trasy lub zwiększy częstotliwość. W niektórych przypadkach zostaną nawet przywrócone zawieszone wcześniej połączenia.

FLESZ - Oferty pracy znikają z rynku

Dziesięć linii autobusowych obsługiwanych przez MPK w Tarnowie do likwidacji

Skutkiem niepodpisania nowych porozumień pomiędzy miastem a gminami: Tarnów, Pleśna i Lisia Góra w sprawie współfinansowania komunikacji miejskiej od 1 stycznia 2020 roku nie będą kursowały linie: 206, 208, 210, 213, 222, 224, 225, 227, 229 i 239.

Podtarnowskie gminy tworzą własną komunikację. Autobusy wybranego przez nich przewoźnika będą się wprawdzie zatrzymywać na większości dotychczasowych przystanków, również na terenie miasta, ale obowiązywać w nich będą inne zasady i bilety.

Miasto z nowym rokiem dokona sporych zmian w rozkładzie jazdy i kursowaniu autobusów.

- Problem pojawił się zwłaszcza na obrzeżach miasta, które dotąd obsługiwały przede wszystkim autobusy linii podmiejskich. Skoro wypadły one z rozkładu, musieliśmy szybko wymyślić rozwiązania zastępcze, bo czasu zostało już bardzo niewiele – wyjaśnia Wiesław Kozioł, kierownik wydziału przewozów w Zarządzie Dróg i Komunikacji w Tarnowie.

Autobusy MPK w Tarnowie będą jeździć nowymi trasami

Wraz z likwidacją linii podmiejskich, prowadzących m.in do Zawady, Łękawki czy Kłokowej, południe Tarnowa obsługiwać będzie teraz tylko jeden autobus MPK linii nr 31. Dotąd wykonywał on średnio po jednym kursie na godzinę, jadąc uliczkami osiedlowymi pod Górę św. Marcina. Od stycznia zwiększona zostanie częstotliwość kursów, a niektóre z autobusów będą jeździć dodatkowo na ulicę Tuchowską i Dojazd, gdzie przywrócony zostanie funkcjonujący tam wcześniej przystanek obok Hali Tuchowskiej.

Z kolei w drugą stronę, część kursów, które dotąd „31” wykonywała do Woli Rzędzińskiej, będzie się kończyła na przystanku przy szpitalu św. Łukasza. Wcześniej autobusy wykonają rundę ul. Orkana i Marusarz.

Linia nr 5, której cztery kursy kończyły się w Lisiej Górze, od nowego roku będzie jeździła tylko w granicach miasta – Nowodąbrowską, Wiśniową i Krzyską. Zmieni się także jej przystanek początkowy – zostanie przeniesiony z ulicy Szkotnik na Pułaskiego. Stamtąd od nowego roku będą odjeżdżały także „szóstki”.

„Trójki” będą jeździły tak jak do tej pory – tyle że ich końcowym przystankiem będzie Klikowska/Konna, gdyż dalej - jadąc w kierunku Białej, autobus nie miałby gdzie zawrócić.

Linia nr 33, tak jak obecnie, będzie zapewniać dojazd mieszkańcom osiedla Koszyckiego. Skorzystają z niej również pasażerowie, którzy do tej pory jeździli liniami 213, 222 i 229.

Z kolei w związku z likwidacją linii 224, ZDiK planuje przywrócenie linii nr 24, zawieszonej w marcu. Autobusy będą dowozić mieszkańców osiedla Zbylitowska Góra - jadąc z ul. Pszennej, Spacerową do Krakowskiej i dalej Sikorskiego, Mickiewicza, pod starą Kapłanówkę. Dodatkowo, część kursów linii nr 12 będzie wykonywanych ulicą Czarna Droga do Mościc, w kierunku cmentarza.

Przywrócenie linii 24 pociąga za sobą modyfikację trasy linii 14. Od 1 stycznia - autobusy wykonując kursy w kierunku al. Jana Pawła II przez Mościce – nie będą, jak do tej pory, jechać ulicą Pszenną, ale – Armii Krajowej.

Zmiany wejdą w życie 1 stycznia, ale to nie oznacza, że decyzje odnośnie nowych tras autobusów miejskich są ostateczne.

- Zdaję sobie sprawę z tego, że może nie wszystkim dogodzimy, że pojawią się kolejne sugestie i propozycje zmian. Będziemy je na bieżąco analizować i w razie czego tak modyfikować rozkład, aby był on optymalny – dodaje Wiesław Kozioł.

Szczegółowe zmiany na poszczególnych liniach prezentują się następująco:

  • Linia nr 3 – wszystkie kursy będą wykonywane do przystanku Klikowska – Konna, w nowym rozkładzie jazdy została zwiększona ilość kursów z wjazdem na przystanek Klikowa – Cmentarz.
  • Linia nr 5 – wszystkie kursy linii nr 5 będą wykonywane na trasie Pułaskiego – Nowodąbrowska – Wiśniowa – Krzyska – Pułaskiego, zwiększona zostanie ilość kursów na linii nr 5.
  • Linia nr 6 – wszystkie kursy linii nr 6 będą wykonywane na trasie Pułaskiego – Krzyska – Wiśniowa – Nowodąbrowska – Pułaskiego (jeden kurs z przejazdem przez ul. Jaracza), zwiększona zostanie ilość kursów na linii nr 6.
  • Linia nr 12 – zwiększona zostanie ilość kursów na linii nr 12, uruchomione zostaną kursy linii nr 12 do Mościc przez Czarną Drogę, Zbylitowską, Sienkiewicza i Czerwonych Klonów.
  • Linia nr 14 – w związku z uruchomieniem linii nr 24 z ul. Pszennej, autobusy linii nr 14 z Os. Zbylitowska Góra w kierunku al. Jana Pawła II nie będą przejeżdżały przez ul. Pszenną.
  • Linia nr 24 – z uwagi na brak obsługi linii nr 224, od 1 stycznia 2021 roku zostanie uruchomiona linia nr 24 z ulicy Pszennej przez ulicę Spacerową i Krakowską do przystanku końcowego przy ul. Marszałka.
  • Linia nr 31 – zwiększona zostanie ilość kursów na linii nr 31. Kursy wykonywane obecnie do Woli Rzędzińskiej, od 2021 roku będą wykonywane do przystanku Szpital św. Łukasza. Dla zapewnienia obsługi ulicy Tuchowskiej, część kursów linii nr 31 będzie wykonywana z przejazdem autobusu ulicą Tuchowską i ulicą Dojazd (obok Hali Tuchowskiej).
  • Linia nr 33 – zmiana rozkładu jazdy tej linii polega na wycofaniu z trasy przebiegu przystanku Koszyce Wielkie ul . Tarnowska – Maczka.

Nowe autobusy do Tarnowa z podtarnowskich gmin

1 stycznia 2020 roku w mieście pojawią się też nowe linie, które obsługiwać będą autobusy komunikacji uruchomionej przez gminy. Częściowo zachowany zostanie przebieg i numeracja linii autobusowych. W przypadku autobusów docierających do gminy Tarnów numer linii poprzedzać będzie litera „T” na tablicy świetlnej, w przypadku gminy Pleśna „P”, a autobusy dojeżdżające do gm. Lisia Góra będą mieć oznaczenie „LG” na początku.

Połączenia będą realizowane na dotychczasowych trasach, z wyłączeniem siedmiu przystanków na terenie miasta, na użytkowanie których nowy przewoźnik nie uzyskał zgody Zarządu Dróg i Komunikacji w Tarnowie.

W gminnych autobusach honorowane będą wszystkie ustawowe uprawnienia pasażerów do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego. Nie można będzie korzystać z nich na podstawie Tarnowskiej Karty Miejskiej, bilety sprzedawać będą bowiem kierowcy. Bilety okresowe można będzie kupować w punkcie przy ulicy Pułaskiego 7. Ci, którzy wykupili bilety okresowe w ZdiK w Tarnowie na likwidowane linie miejskie mogą już starać się o zwrot środków za niewykorzystane przejazdy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto